Szukaj

Lepsza pamięć dzięki drzemce

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy sugerują, że stymulacja mózgu podczas snu może poprawiać zdolność uczenia się. Badacze są pewni, że wspomnienia mogą być reaktywowane podczas snu, a drzemka może wzmacniać magazynowanie wspomnień i przyswajanie informacji. Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, badacze przeprowadzili testy na wybranej grupie osób.Uczestnicy testów mieli za zadanie nauczyć się grania dwóch melodii. Następnie uczącym się pozwolono na 90 minutową drzemkę, podczas której naukowcy zaprezentowali śpiącym jedną z wcześniej przyswajanych melodii.

Okazało się, podczas późniejszego wykonywania obydwu utworów przez biorących udział w eksperymencie, że zrobili oni znacznie mniej błędów w odtwarzaniu melodii, która była im prezentowana podczas snu.


Naukowcy są więc pewni, że dostarczanie ludziom zewnętrznych bodźców podczas snu może wpływać na zwiększenie ich umiejętności i aktywności mózgowych.

Stymulacja elektropsychologicznymi sygnałami podczas snu bez wątpienia bowiem łączy się z obszarem odpowiedzialnym za usprawnianie ludzkiej pamięci.

Badacze przyznają jednak, że możemy polepszyć naszą pamięć korzystając tylko z tego, czego nauczyliśmy się już w przeszłości. Możemy reaktywować przynajmniej raz przyswojone informacje.

Niemniej naukowcy mają nadzieję, że nowe odkrycie pomoże lepiej poznać podstawowe mechanizmy naszego mózgu, a także procesy zachodzące podczas ludzkiego snu. 

Badacze również spodziewają się, że wyniki najnowszych badań przyczynią się do ubogacenia ludzkiej pamięci w przyszłości.red.: Iwona Trojan

Komentarze do: Lepsza pamięć dzięki drzemce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz