Szukaj

Leki przeciwko bezsenności oraz niepokojowi psychicznemu zwiększają ryzyko zgonu

Podziel się
Komentarze0

Leczenie bezsenności oraz niepokoju psychicznego za pomocą leków może zwiększyć ryzyko śmierci aż o 36%, według ostatniego badania przeprowadzonego przez naukowców z Quebeku. Badania zrealizowane przez Szkołę Psychologii przy Uniwersytecie Laval brały pod uwagę 14 000 obywateli Kanady i trwały przez 12 lat, od 1994 roku do 2007 roku.Pani profesor Genevière Belleville odnotowała, iż te przypadki zdarzają się o wiele częściej, jeśli chodzi o osoby mające powyżej 55 lat. Leki uspokajające wpływają bowiem na koordynację oraz czujność, co może zwiększyć liczbę wypadków oraz upadków. U osób starszych, lekarstwa te zwiększają ryzyko wystąpień złamań biodra oraz mogą pogarszać trudności z oddychaniem u osób, którzy już cierpią na problemy z płucami.


Leki te wpływają także na funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, a więc mózgu. Osoba, która już cierpi na depresję, jest zagrożona większym prawdopodobieństwem pojawienia się u niej tendencji samobójczych.

Dane te podsumowuje pani profesor Genevière Belleville, stwierdzając, iż zażywanie leków przeciwko bezesnności oraz niepokojowi psychicznemu nie jest czymś, co można lekceważyć. Jej zdaniem, terapie behawioralne dają dobre rezultaty w leczeniu tego typu problemów. Dlatego też pani profesor Genevière Belleville optuje raczej za połączeniem terapii farmakologicznej, trwającej krótko, z terapią psychologiczną tak, aby zmniejszyć uczucie niepokoju oraz poprawić jakość snu.

Komentarze do: Leki przeciwko bezsenności oraz niepokojowi psychicznemu zwiększają ryzyko zgonu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz