Szukaj

Leczenie laserowe poprawia wygląd blizn po oparzeniach

Podziel się
Komentarze0

Współpraca naukowców z Uniwersytetu Cincinnati (UC), Szpitala Dziecięcego Shriners w Cincinnati i Centrum Medycznego przy Szpitalu Dziecięcym w Cincinnati wykazała, że zastosowanie impulsowych laserów barwnikowych poprawia wygląd, fakturę i elastyczność blizn po oparzeniach.Badanie, opublikowane najpierw w Internecie, a potem w czasopiśmie Dermatological Surgery, porównuje używanie impulsowych laserów barwnikowych wraz z terapią ciśnieniową w leczeniu blizn oraz samej terapii ciśnieniowej w leczeniu blizn u dzieci.

Główny autor artykułu i specjalista chirurgii poparzeń w UC, doktor J. Kevin Bailey mówi, że pierwszy raz wykazano na podstawie tego rodzaju obiektywnych danych, że laser poprawia stan blizn.

Bailey zwraca uwagę, że choć odsetek przeżywania ciężkich poparzeń poprawił się znacząco w ostatnich latach, to jednak nie ma wiodącej metody leczenia blizn wśród wielu możliwości, które są obecnie wykorzystywane.

Specjaliści od poparzeń opierają się na diagnozie klinicznej i swoim doświadczeniu, aby podjąć decyzję o sposobie leczenia, włączając w to impulsowy laser barwnikowy.

Każdy mówi, że opieranie się na takiej subiektywnej ocenie działa. Nie jestem o tym przekonany, mówi Bailey.

Bailey powiedział, że współpraca z naukowcami z oddziału chirurgii UC i uniwersytetu Jamesa L. Winkle College of Pharmacy, a także ze specjalistami dermatologii ze Szpitala Dziecięcego w Cincinnati doprowadziła do udowodnienia, że laser zdecydowanie poprawia stan blizn, w tym pod względem zaczerwienienia, elastyczności i rozmiaru.


Uczestnikami badania były dzieci poddane rekonstrukcji blizn po przeszczepach skóry. Podczas gdy pacjenci mieli przeprowadzoną terapię ciśnieniową na całej długości przeszczepu, naukowcy zastosowali zabiegi laserowe na połowie blizn po szwach, w sześciotygodniowych odstępach.


Następnie badacze ocenili leczone obszary z użyciem fotografii cyfrowej wysokiej rozdzielczości, tomografii laserowej 3-D i standaryzowanej oceny właściwości biomechanicznych czy też mierząc elastyczność blizny.

Na fotografii cyfrowej liczono procent pikseli pokazujących zaczerwienienie. W tomografii 3-D mierzono różnicę w wielkości blizny po każdej nowej terapii.

Pod każdym względem skóra wykazała poprawę zdrowia po zastosowaniu połączenia terapii laserowej i ciśnieniowej.

Użyliśmy standaryzacji w każdym etapie procesu, mówi Bailey. Na każdej fotografii możemy ocenić średnią wielkość zaczerwienienia blizny. Możemy podzielić skórę na części.

Doktor Marty Visscher, współautor i dyrektor programu badawczego w Cincinnati mówi, że bardzo konkretne i wymierne wyniki badań pozwalają osiągać daleko idące skutki, od dalszego usprawniania sposobów wykorzystania lasera, aż po ewaluację nowych możliwości leczenia pacjentów.

Dodaje również, że metoda może być używana nie tylko u pacjentów z ciężkimi oparzeniami, ale także w przypadku drobnych oparzeń i blizn. Może być również stosowana w innych specjalizacjach, pozwalając lekarzom oceniać postępy leczenia skóry u pacjentów.

W przypadku pacjentów z bliznami po oparzeniach, poczucie własnej wartości i integracji ze społeczeństwem jest ważnym czynnikiem w osiąganiu dobrego samopoczucia i w podnoszeniu jakości życia, mówi Visscher. Pod tym względem pokazaliśmy dobry sposób oceniania, czy te zabiegi działają i jak się spisują. Tworzymy ramy, które pozwalają zobaczyć, czy możemy poprawić jeszcze bardziej odbudowę skóry u tych pacjentów.

Komentarze do: Leczenie laserowe poprawia wygląd blizn po oparzeniach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz