Szukaj

Kukurydza modyfikowana genetycznie może powodować raka?

Podziel się
Komentarze0

Szczury karmione genetycznie zmodyfikowaną kukurydzą częściej chorują na raka niż zwierzęta otrzymujące konwencjonalną żywność. Artykuł opublikowany w „Food and Chemical Toxicology” wywołał debatę na temat zatwierdzenia upraw transgenicznej kukurydzy w Unii Europejskiej. Profesor Gilles-Eric Seralini z Uniwersytetu w Caen, ekspert w zakresie inżynierii genetycznej podkreśla, że wyniki ostatnich testów są wysoce niepokojące.W ramach badań nad genetycznie modyfikowaną żywnością naukowcy przez okres dwóch lat obserwowali 200 szczurów. Pierwszą grupę karmiono odmianą transgenicznej kukurydzy NK603, drugą - genetycznie zmodyfikowaną kukurydzą już oczyszczoną z pestycydów, a trzecią - konwencjonalną kukurydzą, opryskiwaną wcześniej środkiem Roundup.

Kukurydza stanowiła około jedenaście procent całej diety zwierząt, co odpowiada typowym nawykom żywieniowym w Stanach Zjednoczonych.

Szczury karmione genetycznie zmodyfikowaną kukurydzą zmarły dużo wcześniej niż pozostałe; samice w głównej mierze na raka piersi, a samce na nowotwór skóry lub nerek, wyjaśnił Seralini.

„Badania dowiodły, że genetycznie zmodyfikowana kukurydza może być toksyczna”, ostrzega ekspert w zakresie inżynierii genetycznej, Mute Schimpf z organizacji na rzecz środowiska „Friends of the Earth Europe”.


Poprzez manipulacje genetyczne, kukurydza toleruje pestycydy i jest w stanie produkować trujące substancje ochronne.

Lider nowoczesnego rolnictwa, Monsanto, odpiera atak i wskazuje na podobne badania, które nie wykazały jednak żadnych zagrożeń dla zdrowia związanych z genetycznie zmodyfikowaną kukurydzą.

Francuscy specjaliści kontynuują badania nad wpływem transgenicznej kukurydzy na zdrowie ludzi. Podobnym testom zostaną poddane również pozostałe genetycznie modyfikowane rośliny, wprowadzone na rynek w okresie ostatnich dwóch lat.

W Unii Europejskiej do uprawy dopuszczone są: kukurydza MON810 firmy Monsanto i ziemniak Amflora; inne modyfikowane genetycznie rośliny mogą być jedynie przetwarzane w produkcji pasz i środków spożywczych.

Francuski poseł z grupy Zielonych, José Bové, wezwał Komisję Europejską do uchylenia zgody na uprawę kukurydzy MON810 i ziemniaka Amflora oraz zatrzymania importu transgenicznej kukurydzy i soi.

Komisja Europejska zobowiązała się podjąć odpowiednie działania w obliczu „alarmującego zagrożenia dla zdrowia” i zreformowała kryteria oceny ryzyka związanego z genetycznie modyfikowaną żywnością.
Komentarze do: Kukurydza modyfikowana genetycznie może powodować raka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz