Szukaj

Kofeina nie jest związana z zaostrzeniem stanu w nietrzymaniu moczu

Podziel się
Komentarze1

Kobiety, które cierpią z powodu nietrzymania moczu, mogą bez obaw cieszyć się swoją regularną filiżanką kawy albo herbaty. Kofeina nie pogorszy ich stanu, stwierdza nowe badanie, które zaprzecza powszechnym zaleceniom dawanym kobietom z nieszczelnymi pęcherzami, iż powinny się one trzymać z daleka od kofeinowych produktów. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie specjalistycznym Obstetrics & Gynecology.Jeżeli kobieta czuje, że chce całkowicie zrezygnować z kofeiny, nie ma problemu. Ale w oparciu o wyniki naszego badania, kobiety z umiarkowanym nietrzymaniem moczu nie powinny się niczego obawiać, mówi główna autorka tego badania, doktor Mary Townsend ze szpitala Brigham and Women's Hospital i ze szkoły medycznej Harvard Medical School w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych.

W dalszym ciągu jednak badania te nie pozwalają powiedzieć, czy kofeina może mieć faktycznie krótkoterminowy wpływ, sprawiając, że kobiety muszą natychmiastowo oddać mocz tuż po zjedzeniu lub wypiciu czegoś kofeinowego.

Jak uważa doktor Mary Townsend, istnieje kilka biologicznych powodów, dla których kobiety z nietrzymaniem moczu powinny trzymać się z dala od kofeiny. Na przykład, zwiększona produkcja moczu. Ale, jak do tej pory, nie było jasne, czy codzienne zwyczaje kofeinowe w jakikolwiek sposób wpływają na pogorszenie dolegliwości na dłuższą metę.

Aby więc odpowiedzieć na to pytanie, zespół naukowców, którymi kierowała doktor Mary Townsend, przyjrzał się danym na temat około 21 500 kobiet, które zostały objęte dwoma dużymi badaniami nad zdrowiem pielęgniarek w Stanach Zjednoczonych (badania zaczęły się w 1970 i 1980 roku).


Do badania zostały wybrane kobiety z umiarkowanym nietrzymaniem moczu, co jest definiowane jako wyciek moczu 1 – 3 razy w ciągu miesiąca. Uczestniczki zostały również zapytane o ich zwyczaje dotyczące konsumpcji kofeiny w latach 2002 – 2003: jak wiele kofeiny jedzą albo piją w formie kawy, herbaty, napojów gazowanych, a także czekolady.


Dwa lata później, badacze powrócili do kobiet z tymi samymi pytaniami i okazało się, że około 20% kobiet stwierdziło, iż ich objawy nietrzymania moczu pogorszyły się (co najmniej jeden wyciek moczu w tygodniu). I to niezależnie od ilości spożywanej kofeiny, podkreślają naukowcy.

Badacze amerykańscy nie znaleźli również żadnego powiązania między kobietami, które zwiększyły konsumpcję kofeiny, między jedną a drugą ankietą, a pogorszeniem objawów nietrzymania moczu.

Kobiety mogą cierpieć również z powodu stresowego nietrzymania moczu, mówi doktor Larissa Rodriguez, współdyrektor jednostki kobiecej urologii, chirurgii rekonstrukcyjnej i urodynamiki w szkole medycznej David Geffen School of Medicine na uniwersytecie University of California, Los Angeles.

Wycieki moczu związane ze stresowym nietrzymaniem mogą być związane z każdym uciskiem wywieranym na pęcherz, włączając w to także kichanie i śmiech. Jako leczenie, zaleca się zmiany behawioralne, utratę wagi oraz niektóre ćwiczenia.

Nie ma wiele efektywnych terapii, ale minimalne inwazyjne operacje chirurgiczne mogą naprawdę pomóc, podkreśla doktor Larissa Rodriguez.

Jak uważa Amerykański Instytut Zdrowia (National Institutes of Health), większość kobiet może doznać ulgi bez interwencji chirurgicznej. Doktor Mary Townsend przyznaje, że większość kobiet z jej badania nawet nie powiedziała lekarzom o swojej dolegliwości.

Aczkolwiek, rezultaty tych prac potrzebują jeszcze potwierdzenia w innych badaniach, ponieważ zawsze istnieje możliwość, że kofeina może pogarszać objawy nietrzymania moczu na przestrzeni wielu lat. Co więcej, badanie to ma również inne ograniczenia: kobiety o swojej dolegliwości donosiły same i same oceniały objawy, bez konkretnej diagnozy lekarskiej. A badacze nie wzięli pod uwagę również możliwości wdrożenia leczenia nietrzymania moczu.

Komentarze do: Kofeina nie jest związana z zaostrzeniem stanu w nietrzymaniu moczu (1)

renii
renii 16-07-2013 14:13

kawa a zapalenie pęcherza

1

Kofeina stymuluje układ moczowy powodując, że chodzisz oddać mocz coraz częściej. Dla większości ludzi nie jest to żadnym problemem, a jesli dokucza im to bardzo nieznacznie. Z biegiem lat twoje ciało przystosowało się d... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze