Szukaj

Kobiety mają gorszą jakość życia po udarze lub miniudarze mózgu w porównaniu do mężczyzn

Podziel się
Komentarze0

Udar lub miniudar ma o wiele większy wpływ na kobiety niż na mężczyzn, jeśli chodzi o jakość życia, stwierdzają naukowcy na podstawie badań opublikowanych w sierpniowym wydaniu „Journal of Clinical Nursing”. Szwedzcy badacze ze szpitalu w Sztokholmie zwrócili się do wszystkich pacjentów zgłaszających się do ambulatorium w ciągu 16-miesięcznego okresu, z prośbą o udział w ogólnym badaniu jakości życia, co oznaczało pomiar subiektywnych fizycznych, emocjonalnych i społecznych aspektów zdrowia.Łącznie 496 pacjentów zgodziło się wziąć udział – 379 miało udar mózgu, a 117 doświadczyło przejściowego niedokrwienia mózgu (z ang. TIA), często określanego jako miniudar.

Udar mózgu jest chorobą, która może wpływać na wiele aspektów życia pacjenta, wyjaśnia współautorka Dr Asa Franzen-Dahlin. Fizyczne problemy są łatwe do zidentyfikowania, ale zmiany osobowości i poznawcza niemoc – zmniejszenie zdolności do myślenia, koncentracji, formułowania idei, przyczyn i zapamiętywania - są często zauważalne tylko dla najbliższych pacjentowi osób.

Najważniejsze ustalenia to:

- U pacjentów po udarze wskaźnik odpowiedzi wynosił 50%, a u ludzi po TIA wynosił on 40%. Starsi pacjenci byli bardziej skłonni do wypełniania kwestionariusza i byli średnio o trzy lata starsi niż pacjenci po udarze, którzy nie uczestniczyli w badaniu.


- Pacjenci z udarem to 50% mężczyzn między 34 a 93 rokiem życia (ze średnią wieku 73 lat), a pacjenci z TIA to 52% mężczyzn między 42 a 94 rokiem życia (ze średnią wieku 77 lat). Średni czas między początkiem i zakończeniem ankiety wynosił osiem tygodni dla pacjentów z udarem i sześć tygodni dla pacjentów z TIA.


- Mężczyźni po udarze lub TIA byli młodsi niż kobiety po udarze i TIA (72 do 75 lat i 76 do 78 lat).

- Kobiety po udarze były znacznie bardziej dotknięte w pięciu z sześciu dziedzin życia - emocje, sen, energia, ból i ruchliwość - niż mężczyźni. Gdy przyszło do konkretnych obszarów problemowych, mężczyźni zgłaszali więcej problemów z seksem niż kobiety (34% v 19%). Kobiety zgłaszały więcej problemów z utrzymaniem domu (56% v 36%) i społecznymi obszarami (33% v 22%) niż mężczyźni.

- Pacjentki z TIA były znacznie bardziej dotknięte we wszystkich dziedzinach niż mężczyźni. Jeśli chodzi o konkretne obszary problemowe, kobiety miały znacznie więcej problemów z gospodarstwem domowym, społecznymi aspektami, rodziną i obszarami wolnego czasu.

- Mężczyźni po udarze byli znacznie bardziej dotknięci w niektórych dziedzinach niż mężczyźni z TIA, ale nie było istotnych różnic między kobietami po udarze i kobietami z TIA.

Nasze badania pokazują, że kobiety po udarze są bardziej narażone niż mężczyźni na problemy w różnych dziedzinach życia, mówi dr Ann Charlotte-Laska. To pokazuje również, że kobiety z TIA są gorzej przystosowane, jeśli chodzi o jakość życia, tak samo jak kobiety po udarze, a więc potrzebują takiego samego poziomu wsparcia po wyjściu ze szpitala.”

Komentarze do: Kobiety mają gorszą jakość życia po udarze lub miniudarze mózgu w porównaniu do mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz