Szukaj

Kiedy jesteś uczulony na wodę, chodzenie w deszczu jest udręką

Podziel się
Komentarze0

Kilka lat temu, dyrektor programu alergii i immunologii na uniwersytecie University of Michigan, doktor Alan Baptist zderzył się z jednym z najcięższych przypadków uczulenia, jakie kiedykolwiek mógł sobie wyobrazić. Pewna młoda kobieta przyszła do jego gabinetu, aby pomógł jej w jej bólach głowy podobnych do migreny. Przyczyny tych bólów były zaiste zadziwiające.Za każdym razem, kiedy kobieta miała kontakt z wodą, cierpiała z powodu bólów głowy, którym towarzyszyły czerwonawe pręgi na jej skórze. Okazało się, że chodziło o alergię. Alergię na wodę.

Kiedy masz alergię na wodę, w jaki sposób sie kąpiesz? Co pijesz?Jak się myjesz? Jak pływasz? Deszcz i spacer w deszczu, to wszystko obraca się w niezwykle bolesne doświadczenie. A jednak, niektórzy ludzie naprawdę są uczuleni na wodę, a fachowo rzecz ujmując, cierpią z powodu dolegliwości znanej jako pokrzywka wodna.

Ciężkość tej alergii jest bardzo zmienna, od ledwo zauwżalnej do bardzo uciążliwej i groźnej. Pokrzywka wodna, czyli uczulenie na wodę, została opisana po raz pierwszy w 1964 roku. Jest to bardzo rzadka alergia, mimo że doktor Alan Baptist uważa, że liczby mogą być znacznie niedoszacowane.

Jeżeli dana osoba kąpie się każdego dnia i każdego dnia ma pokrzywkę, lekarz mógłby pomyśleć, że cierpi ona na pokrzywkę wodną. Ale nawet wielu alergików niekoniecznie jest z tą dolegliwością zaznajomionych.

Odrzucanie wody przez ciało jest bardzo sprzeczne z naturą, biorąc pod uwagę to, że składamy się głównie z wody: nasze komórki są nią wypełnione, i po prostu nie możemy bez niej żyć. Aczkolwiek, prawie we wszystkich przypadkach, alergiczna reakcja jest wyzwalana jedynie wtedy, kiedy to nasza skóra wchodzi w kontakt z wodą.


To właśnie dlatego ludzie z takim uczuleniem mogą pić różne płyny i nie mają reakcji na swoje własne komórki.

Ale, mogą oni mieć reakcję uczuleniową na pierwszą łzę, która spłynie z ich oka, a nawet na własny pot, wyjaśnia doktor Alan Baptist, na szczęście, pocenie się zazwyczaj nie powoduje tak silnej reakcji jak zanurzenie się w basenie pełnym wody.


A ślina? A tak, ludzie mogą również być uczuleni na ślinę. Kiedy zwykła kropla upada na policzek albo na usta, nie powinna spowodować wielkich objawów, ponieważ wystąpienie symptomów alergicznych generalnie zależy od dawki. Natomiast, bardzo namiętny pocałunek może cię naprawdę dużo kosztować.

Kąpiel jest największym problemem. Nasza pacjentka, mówi doktor Alan Baptist, próbuje brać bardzo szybkie prysznice i bardzo szybko się po nich wycierać, ale w dalszym ciągu ma po tym bóle głowy, tak więc zaczęła się kąpać raz na trzy dni.

Nie jest wiadome co powoduje porzywkę wodną, a jej źródło nie zostało określone. Ponieważ atak pokrzywki powoduje uwolnienie wielkich ilości histaminy, komórki tuczne organizmu, związane z odpowiedzią zapalną, zdają się być aktywowane. Ale w jaki sposób są aktywowane, w dalszym ciągu tego nie wiemy.

Neuroprzekaźnik acetylocholina jest również uwalniana w tej reakcji, tak więc system nerwowy musi być błędnie sterowany, wyjaśnia doktor Alan Baptist. Od tych faktów zależy leczenie.

Niektórzy ludzie przechodzą przez terapię odczulającą – rezultaty są mieszane. Natomiast, doktor Alan Baptist posłużył się całą garścią leków: antyhistaminowych i antycholinergicznych. Leki te nie pomogły znieść bólów głowy u pacjentki, a więc specjalista dodał leki SSRI, typowo używane przeciwko depresji.

Dzięki tym lekom, udało się opanować bóle głowy. Jak również, reakcje skórne, wyjaśnia doktor Alan Baptist. Kobieta nie została wyleczona z alergii, ale przynajmniej może się teraz kąpać.

Komentarze do: Kiedy jesteś uczulony na wodę, chodzenie w deszczu jest udręką

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz