Szukaj

Kampania "Rozmowy o czasie"

Podziel się
Komentarze0

W miniony czwartek w Warszawie odbyło się śniadanie prasowe, którego tematem był problem zespołów mielodysplastycznych (MDS). Spotkanie zostało zorganizowane w ramach kampanii „Rozmowy o czasie”. Celem kampanii jest propagowanie wiedzy z zakresu chorób układu krwiotwórczego. Jest ona skierowana przede wszystkim do osób starszych potencjalnie zagrożonych chorobami nowotworowymi.Zespoły mielodysplastyczne (MDS)

Zespoły mielodysplastyczne (MDS) są zróżnicowaną grupą chorób charakteryzujących się zaburzeniem funkcjonowania szpiku kostnego i krwi. Niektóre typy MDS przebiegają łagodnie i są łatwe w leczeniu, podczas gdy inne mają cięższy przebieg i mogą przekształcać się w ostrą białaczkę szpikową. Na MDS chorują głównie osoby po 60. roku życia, częściej mężczyźni niż kobiety.

Średnia wieku pacjentów w chwili rozpoznania wynosi ok. 69 lat. Zachorowalność na MDS w Europie szacuje się na 2,2 – 12,5/100 000, jednak u osób powyżej 70. roku zachorowalność wzrasta do 15 – 50/100 000. W Polsce na różne formy MDS choruje ok. 2000 osób rocznie. Czynniki przyczyniające się do rozwoju MDS nie są do końca poznane. Ryzyko zachorowania wzrasta, gdy pacjent narażony jest na dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące (ryzyko związane z pracą lub radioterapia), leki cytostatyczne, związki chemiczne (m.in. pestycydy, chloramfenikol, nawozy sztuczne czy farby do włosów) oraz metale ciężkie [1].

W spotkaniu udział wzięli: prof. dr hab. n. med. Jadwiga Dwilewicz – Trojaczek − Zastępca Kierownika Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, prof. dr hab. Wiesław Wiktor Jędrzejczak – Krajowy Konsultant ds. Hematologii, Kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, dr Janusz Meder – Prezes Polskiej Unii Onkologii, Krystyna Barbara Kozłowska − Rzecznik Praw Pacjenta oraz Krystyna Wechmann − Wiceprezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele organizacji pacjentów oraz mediów, a rozmawiano o zespołach mielodysplastycznych (MDS) i edukacji osób starszych.


Kampania „Rozmowy o czasie”

Kampania „Rozmowy o czasie” powstała z myślą o osobach starszych, chorych na nowotwory. Jej celem jest zwrócenie uwagi społecznej na sytuację seniorów i standardy leczenia osób starszych. Kampania ma formę śniadań prasowych, każde spotkanie poświęcone jest odrębnej jednostce chorobowej i odrębnemu tematowi społecznemu. W tym roku dotyczy nowotworów układu krwiotwórczego takich jak: szpiczak mnogi, przewlekła białaczka szpikowa (PBS), zespoły mielodysplastyczne (MDS) oraz chłoniaki.

Ambasadorem Kampanii została pani Teresa Lipowska. Patronat nad Kampanią „Rozmowy o czasie” objęło Ministerstwo Zdrowia, poparło ją wiele instytucji zdrowotnych i społecznych. W ramach Kampanii organizowany jest również konkurs dla dziennikarzy pt. „Sowa onkologiczna”, którego celem jest promowanie, rozpowszechnianie i popularyzacja wśród dziennikarzy informacji na temat sytuacji osób starszych w Polsce.4. Dwilewicz -Trojacze J., Deptała A., Hellmann A., Mądry K., Warzocha K.; Diagnostyka, klasyfykacja i leczenie zespołów mielodysplastycznych – zalecenia polskich ekspertów; Acta Haematologica Polonica 2010, 41, Nr 1, 10, 101-114

 

 

 

 

Komentarze do: Kampania "Rozmowy o czasie"

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz