Szukaj

Kampania przeciwko wirusowi polio w Izraelu

Podziel się
Komentarze0

Władze izraelskie poinformowały o rozpoczęciu kampanii szczepień przeciwko aktywnemu wirusowi polio w południowym regionie kraju, po tym, jak testy wykryły tam co najmniej 1 000 nosicieli wirusa, mimo że u żadnego nie stwierdzono choroby.Izraelskie ministerstwo zdrowia rekomenduje szczepienia wszystkim osobom, które urodzone zostały po 2004 roku. Szczepienia, polegające na doustnym podaniu kropli z osłabionego aktywnego wirusa, rozpoczęły się w tym tygodniu.

Polio, inaczej choroba Heinego-Medina, to wirusowa choroba mogąca powodować paraliż. Uważa się ją za wysoce zaraźliwą, ale została eradykowana w większości krajów świata, odkąd w latach 50 ubiegłego wieku wynaleziono przeciwko niej szczepionki.

Większość ludzi na całym świecie jest teraz szczepionych przeciwko polio w bardzo młodym wieku, w ramach rutynowych działań prewencyjnych. Szczepionka zawiera inaktywowanego poliovirusa (IPV).


Aktywna doustna szczepionka (OPV) jest podawana tam, gdzie polio jest chorobą endemiczną, albo gdzie ryzyko transmisji jest duże.

Izrael przeprowadził dodatkowe testy laboratoryjne po tym, jak w próbkach ścieków kilka tygodni temu wykryto obecność wirusa.

Minister Zdrowia Yael German mówi: - Dodatkowe testy wykazały, iż w tym regionie jest 1000 – 2000 nosicieli wirusa.

Obecna kampania szczepień obejmie ok. 150 000 osób.

German dodaje: - W Izraelu 98% populacji jest zaszczepione przeciwko polio i nie ma przypadków tej choroby. Ale wirus istnieje, a teraz jest w regionach południowych.

Podobną kampanię szczepień przeprowadzono na terytoriach izraelskich i palestyńskich pod koniec lat 80; uwierzono wtedy, że choroba na dobre została wyeliminowana z tych regionów.

Komentarze do: Kampania przeciwko wirusowi polio w Izraelu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz