Szukaj

Jedenastoletni chłopcy powinni być szczepieni przeciwko HPV, mówią lekarze

Podziel się
Komentarze0

Chłopcy w wieku 11 lat i powyżej powinni być szczepionką Gardasil (firmy Merck), w celu zapobiegania infekcjom HPV, które mogą spowodować pojawianie się brodawek płciowych, a także nowotworów: jamy ustnej, penisa oraz odbytu. Takie są właśnie zalecenia największej grupy pediatrycznej w Stanach Zjednoczonych, AAP (American Academy of Pediatrics). Mamy nadzieję, że uda nam się sprawić, iż Gardasil będzie szczepionką przeciwnowotworową, jak mówi doktor Michael Brady z American Academy of Pediatrics. Mamy możliwość, żeby przerwać przenoszenie się wirusa i zahamować rozwijanie raka.

To nowe oświadczenie AAP wspiera zalecenia, które wystosowali w zeszłym roku doradcy rządowi w sprawie szczepionek, a także aktualizuje wcześniejsze stanowisko tej grupy pediatrycznej, która do tej pory wspierała jedynie rutynowe szczepienia dla dziewcząt.

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli wirus HPV, jest najpowszechniejszą chorobą przenoszoną drogą płciową w Stanach Zjednoczonych, jak podają amerykańskie centra prewencji i kontroli chorób (Centers for Disease Control and Prevention). Co najmniej połowa ze wszystkich ludzi aktywnych seksualnie złapie wirusa HPV w którymś punkcie swojego życia.

Generalnie, infekcje takie przebiegają bezobjawowo, ale niektóre szczepy tego wirusa mogą spowodować brodawki płciowe, a także – rzadko – raka. Ocenia się, że szczepy wirusa HPV-16 i HPV-18 są odpowiedzialne za 15 000 przypadków raka u kobiet i za 7 000 przypadków raka u mężczyzn każdego roku w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz również:W przypadku kobiet, większość z tych nowotworów to rak szyjki macicy. Badania kliniczne pokazują, że szczepionki przeciwko HPV chronią chłopców przed brodawkami płciowymi oraz rakiem odbytu, mimo że ochrona nie jest całkowita. Szczepienie chłopców również pomoże chronić niebezpośrednio kobiety, które w ten sposób unikną zarażenia się wirusem od mężczyzn, jak stwierdza American Academy of Pediatrics.

Trzy dawki szczepionki Gardasil, to zalecana ilość, a władze zdrowotne w USA nie znalazły żadnych poważnych skutków ubocznych poza bólem w miejscu zastrzyku. Definitywnie, jest to bardzo bezpieczna szczepionka, zgadza się doktor Michael Brady.

Szczepienia są najbardziej skuteczne, kiedy są podawane od 9 roku życia do 15 roku życia, ale chłopcy i mężczyźni powyżej 21 roku życia w dalszym ciągu powinni być zaszczepieni, jeżeli zostali pominięci wcześniej, podkreśla AAP.

Dla dziewczyn w wieku 11 i 12 lat, pediatrzy w dalszym ciągu zalecają szczepionki Gardasil albo Cervarix (GlaxoSmithKline), która nie została zatwierdzona dla chłopców. Dziewczyny i kobiety w wieku 13 – 26 lat, które nie zostały zaszczepione wcześniej, powinny to nadrobić.

Jedna trzecia nastolatek w Stanach Zjednoczonych dostała wszystkie trzy dawki szczepionki w 2010 roku, ale doktor Michael Brady mówi, że to nie wystarczy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Specjalista dodaje jeszcze, że decyzja rządu, aby rozszerzyć szczepienia przeciwko HPV również na chłopców, powinno mieć dobry efekt.

Rutynowe szczepienie chłopców, tak jak jest to teraz zalecane, będzie o wiele lepszym rozwiązanie i zniknie również bariera kosztów, konkluduje doktor Michael Brady.

Komentarze do: Jedenastoletni chłopcy powinni być szczepieni przeciwko HPV, mówią lekarze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz