Szukaj

Szczepienie dziecka przeciwko pneumokokom

Podziel się
Komentarze0

Pneumokoki należą do grupy bakterii, które powodują poważne zakażenia bakteryjne u dzieci. Stosunkowo często osiadają w gardle lub nosie zdrowego dziecka nie powodując przy tym żadnych objawów. Maluch w ten sposób staje się nosicielem bakterii, a tym samym może być źródłem zakażenia dla innych osób będących w jego otoczeniu.


Pneumokoki są częstą przyczyną zapalenia dróg oddechowych a czasami powodują ciężkie zakażenia inwazyjne (sepsę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, itp.). Zakażenie inwazyjne są o tyle niebezpieczne, że często powodują poważne powikłania, a w niektórych przypadkach prowadzą do śmierci.

Czy istnieje ryzyko, że nieszczepione dziecko zachoruje?


Owszem istnieje. Do zakażenia dochodzi w wyniku wdychania drobnych kropelek wydzieliny dróg oddechowych i śliny, które unoszą się w powietrzu. Zakazić się można również poprzez kontakt z osobą chorą lub nosicielem. Stosunkowo duże ryzyko zakażenia występuje w przypadku dzieci, które przebywają w żłobkach, przedszkolach, szkołach, itp. Pneumokoki prowadzą do poważnych chorób przede wszystkim u dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia. Najgroźniejsze powikłania i zakażenia inwazyjne są jednak spotykane u maluchów w pierwszych dwóch latach życia.

Czy można jakoś zapobiec chorobom wywołanym przez pneumokoki?


By skutecznie zapobiegać chorobom należy poddawać dzieci szczepieniom ochronnym, gdyż pneumokoki należą do bakterii powszechnie występujących i nie ma możliwości uniknięcia  kontaktu z nimi.

Jakie wyglądają szczepionki przeciwko pneumokokom?

Są to szczepionki z grupy szczepionek nieżywych. W ich skład wchodzi tylko niewielki fragment komórki bakteryjnej. W Polsce mamy do wyboru dwa rodzaje szczepionek przeciwko pneumokokom.

  • Szczepionki skoniugowane (np. Prevenar) – podawane są dzieciom do drugiego roku życia, ich skład jest odpowiedni dla maluchów, które nie posiadają jeszcze dojrzałego układu odpornościowego.
  • Szczepionki polisachafydowe (Pneumo 23, Pneumovax 23) – podawane są dzieciom po ukończeniu drugiego roku życia oraz osobom dorosłym, ich skład nie jest odpowiedni dla dzieci młodszych, stanowią skuteczną ochronę przed 23 najczęściej występującymi typami pneumokoków.
Czy szczepienie można uznać za skuteczne?

Szczepienie jest skuteczne w przypadku dzieci, którym podano komplet szczepionek skoniugowanych. Takie maluchy w niemalże 90% nie chorują na inwazyjną chorobę pneumokokową. Należy jednak pamiętać, że szczepionka przeciwko pneumokokom nie zabezpiecza dziecka przed zakażeniami wywoływanymi innymi bakteriami czy wirusami.


Czy szczepienie jest dla dziecka bezpieczne?


Szczepienie przeciwko pneumokokom nie powoduje u dziecka żadnych istotnych problemów zdrowotnych. W niektórych przypadkach po podaniu szczepionki zaobserwować można łagodne odczyny poszczepienne. Najczęściej jest to obrzęk, bolesność lub zaczerwienie w miejscu podania szczepionki. Czasami może się również pojawić niewielka gorączka.

Kogo należy  szczepić?

Z inwazyjną chorobą pneumokokową najczęściej spotykamy się w przypadku dzieci, które nie ukończyły 2 roku życia. Z tego powodu zalecane jest rozpoczęcie szczepienia w pierwszym kwartale życia. Dzieci, które w wieku do dwóch lat przeszły już inwazyjną chorobę pneumokokową również powinny otrzymać szczepionkę, gdyż wpływa to pozytywnie na stan ich ochrony przed bakteriami.

Kiedy i w jaki sposób należy szczepić dziecko?


Szczepienie ochronne powinno zostać rozpoczęte w 2 miesiącu życia dziecka. W pierwszych 6 miesiącach podaje się 3 dawki co 4-6 tygodni i jedną dawkę przypominającą. W 6-12 miesiącu życia zalecane jest podanie 2 dawek szczepionki co 4-6 tygodni i jednej dawki przypominającej. W 12-23 miesiącu życia maluch otrzymuje 2 dawki w odstępie ok. 2 miesięcy. W 24-29 miesiącu dostarczana jest jedna dawka szczepionki. Szczepionka przeciwko pneumokokom podawana jest domięśniowo. Nie istnieją żadne przeszkody by podawać szczepionkę skoniugowaną wraz z innymi szczepionkami przewidzianymi w programie szczepień ochronnych.

Kiedy dziecko nie powinno zostać zaszczepione?

Nie występują żadne uniwersalne przeciwwskazania, które stanowiłyby podstawę do zrezygnowania ze szczepienia przeciwko pneumokokom.

Jaki jest koszt szczepienia?

Szczepienie przeciw pneumokokom jest szczepieniem zalecanym, ale płatnym. Koszt jednej dawki szczepionki skoniugowanej wynosi 260-320 zł w aptece i 250-300 zł w punkcie szczepień. Natomiast koszt jednej dawki szczepionki polisachafydowej jest równy 40-60 zł w aptece i 30-50 zł w punkcie szczepień.

Komentarze do: Szczepienie dziecka przeciwko pneumokokom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz