Szukaj

Jak postępować w przypadku ciężkich ran?

Podziel się
Komentarze0

Na co dzień mamy zazwyczaj do czynienia z niewielkimi zadrapaniami czy otarciami. Możliwe jednak, iż przyjdzie nam zmierzyć się ze znacznie poważniejszymi ranami. Udzielając szybkiej i sprawnej pomocy w przypadku ciężkich obrażeń, możesz uratować komuś życie!

Jak postępować w przypadku ciężkich ran?

Rany klatki piersiowej

Płuca chronione są przez dwanaście par żeber. Tzw. rany drążące klatki piersiowej powodują jednak bardzo poważne uszkodzenia i wiążą się zwykle z wystąpieniem problemów z oddychaniem. U poszkodowanego zaobserwować można wykrztuszanie pienistej krwi oraz odgłosy zasysanego do klatki piersiowej powietrza.

Pierwszą i najważniejszą czynnością jest zamknięcie rany. W tym celu należy przykryć ją dłonią – własną lub poszkodowanego. Następnie przykładamy do rany sterylny opatrunek oraz plastikową folię, którą szczelnie przyklejamy. Bardzo ważne jest, aby wokół rany powstała „plomba”, która uniemożliwi wydostawanie się powietrza.

Po przygotowaniu opatrunku, należy ułożyć poszkodowanego w wygodnej pozycji i wezwać pogotowie.

Rany brzucha

W przypadku obrażeń brzucha bardzo często mamy do czynienia ze znacznym krwawieniem wewnątrz rany. Niemniej groźne są jednak obfite krwawienia zewnętrzne – zwłaszcza, gdy rana jest duża i niesie ze sobą ryzyko przemieszczenia się narządów.

Nadrzędnym celem jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia zakażenia i wstrząsu. Zginamy nogi poszkodowanego w stawie kolanowym, a następnie zabezpieczamy ranę przy pomocy bandaża lub plastra. Jeśli fragment jelita wydostał się na zewnątrz, starajmy się nie panikować. Przykryjmy go kawałkiem folii lub sterylnym opatrunkiem. W przypadku, gdy poszkodowany kaszle lub wymiotuje, uciskajmy ranę, aby zapobiec przemieszczaniu się zawartości jamy brzusznej. Ostatnim etapem jest wezwanie pogotowia.


Rany gałki ocznej

Oko to niezwykle wrażliwa część ciała. Niemal każde uszkodzenie tego narządu jest bardzo poważne. Na szczęście istnieje obecnie możliwość chirurgicznego leczenia ran oka bez utraty zdolności widzenia.


Najważniejszą zasadą w przypadku obrażeń oka jest powstrzymanie się od usuwania zalegających w nim ciał obcych! Poszkodowanego należy ułożyć na plecach i delikatnie podtrzymywać jego głowę. Następnie na zranionym oku kładziemy miękką szmatkę lub sterylny opatrunek i bandażujemy oboje oczu tak, aby w miarę możliwości zapobiec ich ruchom. Po zabezpieczeniu rany wzywamy pogotowie.

Uszkodzenia na skutek zmiażdżenia

Obrażenia w wyniku zmiażdżeń są dosyć powszechne zwłaszcza wśród pracowników fizycznych. Mogą być również następstwem wypadków drogowych czy katastrof kolejowych. Poza uszkodzeniami tkanek, w tym mięśni, może także dojść do wywołanego przez substancje toksyczne zakażenia nerek.

Pierwszym zadaniem ratownika jest możliwie szybkie uwolnienie poszkodowanego od tzw. czynnika miażdżącego. Następnie należy opatrzyć ranę i powstrzymać krwawienie zewnętrzne. W przypadku złamania kończyny, usztywniamy ją doraźnie i wzywamy pogotowie.

Uwaga! Jeśli od wypadku minęło więcej, niż dziesięć minut, nie wolno ruszać poszkodowanego! W takiej sytuacji od razu wzywamy pomoc i towarzyszymy rannej osobie aż do pojawienia się ratowników medycznych.

Amputacja

Oddzielenie kończyny lub jej części od reszty ciała jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych rodzajów obrażeń. Szybkie i prawidłowe udzielenie pomocy może jednak sprawić, iż chirurdzy zdołają połączyć oddzielone od siebie części.

Najważniejszą czynnością na miejscu wypadku jest zatamowanie krwotoku u poszkodowanego. W tym celu należy użyć sterylnego opatrunku lub innego gładkiego materiału. Pod żadnym pozorem nie wolno używać opaski zaciskającej!

Po wezwaniu pogotowia należy zabezpieczyć oddzieloną część ciała. Owijamy ją folią i miękkim materiałem, a następnie umieszczamy w pojemniku lub woreczku z pokruszonym lodem. Co istotne, nie wolno opłukiwać oderwanej części ciała!

Ciężkie obrażenia wywołują zazwyczaj panikę u świadków zdarzenia. Poznanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy na pewno pomoże zachować zimną krew w sytuacji, gdy każda minuta jest na wagę złota.

Komentarze do: Jak postępować w przypadku ciężkich ran?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz