Szukaj

Pierwsza pomoc w zatruciu dymem lub gazem

Podziel się
Komentarze0

Udzielanie pierwszej pomocy ofiarom otrutym szkodliwymi gazami lub dymem może także zagrozić życiu ratownika. Dowiedz się, jak należy postępować, aby skutecznie pomagając innym, samemu nie narazić się na niebezpieczeństwo.

Pierwsza pomoc w zatruciu dymem lub gazem

Wezwij pomoc

Przed przystąpieniem do reanimacji upewnij się, iż przyczyna wypadku została już usunięta. Najszybciej, jak możliwe wezwij straż pożarną i karetkę pogotowia, dzwoniąc kolejno pod numer 998 oraz 999 lub 112.
Jeśli uznasz, iż nie zagraża to twojemu bezpieczeństwu i życiu, postaraj się wynieść ofiarę na świeże powietrze. Jeśli to konieczne, niezwłocznie ugaś jej ubrania. Pamiętaj! Nie wchodź do pomieszczeń, które nadal wypełnione są dymem! Grozi to zasłabnięciem, a wtedy nie dość, że nie będziesz w stanie udzielić pomocy innym, sam staniesz się ofiarą.

Oceń funkcje życiowe

Po wykonaniu podstawowych czynności na miejscu wypadku, oceń stan poszkodowanego lekko potrząsając jego ramionami i głośno pytając „Czy mnie słyszysz?”. Obserwuj reakcję poszkodowanego. Odchyl jego głowę do tyłu, by udrożnić drogi oddechowe, po czym przybliż swoją twarz na tyle blisko, by usłyszeć i poczuć na policzku jego oddech. Sprawdź, czy porusza się jego klatka piersiowa - w ten sposób ocenisz, czy oddycha samodzielnie.

Jeśli poszkodowany jest przytomny i samodzielnie oddycha, ułóż go w pozycji bocznej i zapewniaj mu komfort psychiczny aż do przyjazdu pogotowia. W sytuacji, gdy ofiara jest nieprzytomna, lecz oddycha samodzielnie, podobnie jak w pierwszym przypadku ułóż ją w pozycji bocznej i czekaj na przyjazd karetki.


Ułóż ofiarę w pozycji bocznej ustalonej

Aby ułożyć ratowanego w pozycji bocznej ustalonej, przewróć go na bok tak, aby jego noga znajdująca się bliżej ziemi była wyprostowana, a druga - zgięta w kolanie pod kątem prostym - oparta o podłoże. Następnie zegnij rękę bliższą ziemi pod kątem 90 stopni i ułóż tak, by dłoń leżała równolegle do głowy poszkodowanego. Drugą rękę podłóż pod jego policzek. Na koniec w celu udrożnienia dróg oddechowych odchyl głowę ofiary do tyłu i co 10 min kontroluj jej funkcje życiowe.

Przystąp do reanimacji


Z najtrudniejszą sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha. W takim przypadku natychmiast przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wykonuj ją do przyjazdu służb medycznych, bądź do przywrócenia czynności życiowych u poszkodowanego.

Przed przystąpieniem do resuscytacji upewnij się, że poszkodowany leży na plecach. Następnie zatkaj nos ofiary i wtłocz dwie objętości powietrza do jego ust tak, aby za każdym razem jego klatka piersiowa uniosła się jak najwyżej do góry. Połóż na klatce piersiowej poszkodowanego dłonie jedna na drugiej i wykonaj 30 uciśnięć. Celem działań jest obniżenie klatki na 4-5cm. Wykonuj te czynności na zmianę aż do przyjazdu pogotowia lub do przywrócenia czynności życiowych u ofiary.

Każdy z nas może stać się ofiarą lub świadkiem pożaru czy zatrucia trującymi oparami. Zasady udzielania pierwszej pomocy powinny być jedną z naszych standardowych umiejętności. Wystarczy naprawdę niewiele, by uratować komuś życie.

Komentarze do: Pierwsza pomoc w zatruciu dymem lub gazem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz