Szukaj

Ciało obce w nosie - pierwsza pomoc

Podziel się
Komentarze0

Najczęściej z problemem ciała obcego w nosie spotykamy się u dzieci. Podczas zabawy zdarza się, że maluchy wkładają sobie niepożądany przedmiot do przegrody nosowej. Zazwyczaj są to elementy zabawek, kulki, ziarna, papier.

Ciało obce w nosie - pierwsza pomoc

Jednak nie tylko dzieci są narażone na pojawienie się ciała obcego w nosie. Również dorośli przez moment nieuwagi, mogą włożyć sobie do nosa przedmiot, np. podczas wykonywania pracy. Problem ten często pojawia się u osób z zaburzeniami psychicznymi. Bywa, że przedmiot pozostaje niezauważony nawet kilka dni.  Mimo iż nie odczuwamy żadnego bólu, każde ciało obce należy wyciągnąć, gdyż może stanowić zagrożenie.

Jak rozpoznać, że w nosie znajduje się niepożądany przedmiot?

Pierwszymi objawami, które powinny nam zasygnalizować problem są pieczenie w nosie i kichanie . Pomimo tego, iż ciało obce wciąż znajduje się w przegrodzie nosowej, dolegliwości te po pewnym czasie mijają. Po dłuższym okresie mogą pojawić się krwawienia z nosa i ropna wydzielina, często podbarwiona krwią.

Możliwe jest także odczuwanie jednostronnego bólu. Nos staje się niedrożny z jednej strony i zaczerwieniony. Przewlekłe przebywanie ciała obcego w jamie nosowej może powodować odkładanie się węglanów i/lub fosforanów wapnia i tworzenie tzw. kamienia nosowego. 

Jak usunąć ciało obce?


Ciało obce musi zostać usunięte szybko i prawidłowo, za pomocą odpowiednich narzędzi. Jeżeli będzie to wykonane źle, może dojść do wewnętrznego uszkodzenia nosa lub głębszego wepchnięcia przedmiotu.

Pierwszą czynnością jest sprawdzenie, gdzie dokładnie znajduje się ciało obce. Warto spróbować wydmuchać nos. Należy zatkać palcem drugą, drożną dziurkę nosa i dmuchać powietrze przez tę, w której umieszczone jest ciało obce. Często jest to metoda wystarczająca. Nie zaleca się jej jednak u bardzo małych dzieci. Muszą one bowiem dokładnie rozumieć, co należy zrobić. W skutek stresu i złego zrozumienia polecenia może dojść do efektu odwrotnego. Dziecko wciągnie przedmiot do głębszej części nosa lub nawet do krtani, tchawicy lub oskrzeli.


Jeżeli ciałem obcym jest kawałek papieru lub waty, do jego usunięcia można użyć kleszczy lub pęsety. Ważne jest, by osoba z przedmiotem w nosie, leżała spokojnie i w miarę bez ruchu, by nie uszkodzić nosa. W przypadku dzieci, należy położyć je na plecach na płaskim podłożu. Następnie należy zaświecić latarką prosto w twarz. Jeśli ciało obce jest miękkie i nie jest zbyt głęboko, można je usunąć własnoręcznie. Jeżeli jednak przedmiot przesuwa się w głąb nosa przy próbie usunięcia, należy go tam pozostawić.


Kiedy potrzebny jest lekarz?


Jeżeli domowe sposoby nie pomogły lub ciało obce jest zbyt duże i utrudnia oddychanie, należy udać się do lekarza lub na izbę przyjęć. Przed usunięciem przedmiotu przez specjalistę, podawane są zazwyczaj leki znieczulające błonę śluzową  i środki obkurczające naczynia krwionośne nosa.

Zabieg przeprowadza się za pomocą specjalnych haczyków, kleszczy, cewników z balonikiem i urządzeń ssących. Dzięki nim możliwe jest delikatne wyciągnięcie ciała obcego z nosa.

W niektórych przypadkach próby przeprowadzenia zabiegu nie są możliwe lub nie przynoszą rezultatów. Dzieje się tak najczęściej w przypadku dzieci. Zestresowane, płaczą i nie pozwalają się dotknąć. Nie mogą pomóc im rodzice, również lekarz ma problemy z opanowaniem pacjentów. W takich sytuacjach zabieg usunięcia ciała obcego wykonuje się przy użyciu znieczulenia ogólnego. Przedmiot wyciąga się przez nozdrza tylne, gardło lub jamę ustną. 

Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Aby uniknąć wypadków przede wszystkim powinniśmy pilnować dzieci podczas zabawy, szczególnie te najmłodsze. Ważnym jest, by odseparować je od potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, jakie znajdują się w domu. Również zabawki mogą wyrządzić wiele krzywdy, dlatego powinniśmy kupować je z rozsądkiem. Jeśli są zniszczone, należy je wyrzucić, by żaden niepożądany element nie znalazł się w nosie naszej pociechy.

W przypadku osób dorosłych, które cierpią na choroby psychiczne również ważna jest baczna obserwacja i wyeliminowanie przedmiotów mogących być zagrożeniem. Osoby zdrowe, którym sporadycznie zdarzają się takie wypadki, powinny zachować większą czujność i koncentrację podczas pracy.

Ewa Żak

Komentarze do: Ciało obce w nosie - pierwsza pomoc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz