Szukaj

Co robić podczas nadmiernego wychłodzenia ciała?

Podziel się
Komentarze0

Nadmierne wychłodzenie ciała zwane inaczej hipotermią, polega przede wszystkim na znacznym spadku temperatury ciała. Dzieje się tak na skutek działania zimnego powietrza bądź wody. Zbyt niska temperatura takich organów, jak mózg czy serce może doprowadzić do śmierci.

Co robić podczas nadmiernego wychłodzenia ciała?


Objawy wychłodzenia ciała

Głównym objawem hipotermii są dreszcze, które mogą pojawić się na całym ciele. Często tracimy siły w częściach ciała wystawionych na bezpośrednie działanie czynników wywołujących wychłodzenie.

Hipotermii towarzyszy również ból, który pod wpływem spadku temperatury ciała przybiera na sile. Kiedy temperatura dochodzi do 35-30 stopni pojawia się niepokój, a także utrata poczucia czasu.

Ostre objawy to przede wszystkim ustanie drgawek oraz wzrastająca sztywność mięśni. Hipotermia sprawia, że osoba poszkodowana sprawia wrażenie będącej pod wpływem alkoholu: często bełkocze oraz wykonuje niezdarne ruchy.

Kiedy temperatura ciała spada do 30-28 stopni zaczyna występować zespół krytycznych objawów. Następuje utrata świadomości, a stan poszkodowanego przypomina zgon. Tętno jest bardzo słabe, zazwyczaj prawie niewyczuwalne. Zanika również reakcja źrenic na światło. Przyczyną tego jest niedotlenienie mózgu. Często skóra takiej osoby zmienia swój kolor i staje się sinozielona.

Śmierć następuje wówczas, gdy temperatura organizmu osiągnie stan krytyczny i spadnie poniżej 24 stopni.

Pomoc w razie nadmiernego wychłodzenia organizmu

Pierwszym krokiem jest przeniesienie osoby poszkodowanej do suchego oraz ciepłego miejsca. Bardzo ważne jest pozbycie się przemoczonych ubrań, a także ogrzanie poszkodowanego ciepłymi kocami. Możemy łagodnie ogrzać jego plecy, szyję oraz głowę za pomocą butelek napełnionych ciepłą wodą bądź ręczników.


Sposoby są różne w zależności od stadium wychłodzenia! Pierwsza pomoc!

W pierwszym stadium, gdy poszkodowany jest całkowicie przytomny należy go ułożyć w ciepłym śpiworze, a także podać gorącą herbatę. Zalecane jest ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej. Warto wiedzieć, iż wówczas pomoc ma na celu ustabilizowanie temperatury ciała, a także pozwolenie mu na samodzielne ogrzanie. Pamiętajmy, że nie wolno podawać jakiegokolwiek alkoholu!


W drugim stadium wychłodzenia należy postępować w podobny sposób, jak podczas pierwszego. Mimo wszystko nie należy rozbierać poszkodowanego. Ważne jest zastosowanie pozycji bocznej ustalonej, która jest w stanie zapobiec jeszcze większemu spadkowi temperatury ciała. Pamiętajmy, że najbezpieczniejszą pozycją dla osoby poszkodowanej jest pozycja leżąca. Jeśli jest to tylko możliwe, należy zaprowadzić ofiarę na najbliższe pogotowie.

Pozycja boczna ustalonaPodczas najbardziej krytycznego stanu jakim jest trzecie stadium wychłodzenia należy, jak  najszybciej wezwać pomoc lekarską! W tym przypadku bardzo dużo może zależeć od nas samych. W tym stadium może dojść do zatrzymania krążenia, dlatego jeżeli tylko zaistnieje owa sytuacja, należy natychmiast podjąć się reanimacji poszkodowanego i wykonywać resuscytację krążeniowo – oddechową, aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Należy przeciwdziałać stopniowemu opadaniu temperatury, jednakże należy pamiętać, aby unikać nadmiernego ogrzewania ciała.

Nigdy tego nie rób!

Udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy w przypadku wychłodzenia ciała, pamiętaj podstawowych zasadach:

  • Nie wolno ogrzewać ciała poszkodowanego za pomocą gorących kąpieli! Może to przynieść tragiczne skutki.
  • Nigdy nie podawaj alkoholu! Pamiętaj, że alkohol tylko pozornie rozgrzewa organizm.
  • Wychłodzone ciało należy osuszyć. Jednak nie powinniśmy go nacierać ani masować ręcznikami! Może to spowodować przepływ krwi z głębi ciała do naczyń podskórnych.
  • Najważniejsze jest to, żebyśmy nigdy nie stali obojętni! Jeśli jesteśmy świadkami sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, należy natychmiast zareagować i pomóc poszkodowanemu!

Autor:

Paulina Krawiec

Komentarze do: Co robić podczas nadmiernego wychłodzenia ciała?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz