Szukaj

Jak postępować w przypadku wystąpienia krwawienia wewnętrznego u ofiary wypadku?

Podziel się
Komentarze0

Krwawienie wewnętrzne w ciele może być następstwem uszkodzeń, takich jak rozległe złamanie lub drążąca rana. Może wystąpić również samoistnie, np. w przypadku krwawienia z owrzodzenia żołądka. Tego rodzaju uszkodzenia należy traktować bardzo poważnie, dlatego warto wiedzieć, jak udzielić rannej osobie pierwszej pomocy, zanim pojawi się lekarz.

Jak postępować w przypadku wystąpienia krwawienia wewnętrznego u ofiary wypadku?

Jak rozpoznać wewnętrzne krwawienie?

Najpowszechniejszym symptomem jest rozwijanie się oznak wstrząsu, bez widocznego ubytku krwi na zewnątrz. W miejscu urazu można zauważyć „obraz stłuczenia”, czyli odbarwienie, które jest wynikiem odciśnięcia ubrania bądź kształtu uszkadzającego narzędzia. Czasami można znaleźć krew w okolicy fizjologicznych otworów, która zazwyczaj jest świeża lub zmieszana ze składnikami uszkodzonych narządów. Rozpoznanie krwawienia wewnętrznego można dokonać w oparciu o takie objawy jak:

  • bladość,
  • chłodna i wilgotna skóra,
  • dotkliwy ból,
  • szybkie, lecz słabe tętno,
  • uczucie pragnienia, niepokoju, rozdrażnienia, po których może nastąpić utrata przytomności poszkodowanego,
  • oznaki stłuczenia na skutek gwałtownego urazu,
  • krwawienie z fizjologicznych otworów ciała (jama ustna, ucho, nos, odbyt, cewka moczowa, pochwa),
  • informacja od poszkodowanego na temat urazu.

Wówczas twoim celem jest zapobiec wstrząsowi i zorganizować natychmiastowe przewiezienie chorego do szpitala. Zanim to zrobisz, pomóż poszkodowanemu położyć się, następnie unieś i podeprzyj jego nogi np. stołkiem. Jeśli poszkodowany zacznie tracić przytomność, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej. Sprawdź tętno i rozluźnij ubrania w okolicy szyi, klatki piersiowej i nadgarstka. Zanim wezwiesz karetkę, zorientuj się jaki jest rodzaj, źródło i ilość utraconej krwi przez fizjologiczne otwory ciała.

Krwawienie z ucha

Przypadek ten zazwyczaj jest skutkiem pęknięcia błony bębenkowej wewnątrz ucha. Przyczyną może być ciało obce wprowadzone do ucha bądź uderzenie w boczną część głowy. Poszkodowany odczuwa silny ból na skutek uszkodzenia błony, który może przejść w ostry stan zapalny, który może spowodować utratę słuchu. Jeżeli krwawienie jest następstwem urazy głowy krew jest rzadka i wodnista. Objaw ten jest bardzo poważny i wskazuje na wyciek płynu mózgowo – rdzeniowego.

Pierwsza pomoc : twoim celem jest usunąć wypływającą krew oraz obniżenie ryzyka wystąpienia zakażenia. Pamiętaj, aby nie przeczyszczać ucha! Po pierwsze, pomóż poszkodowanemu przyjąć pozycję półsiedzącą tak, by jego głowa była przechylona w stronę uszkodzoną. Pomoże to w odpływie krwi. Ucho przykryj sterylnym opatrunkiem bądź czystą szmatkę, przytrzymując ją delikatnie. Chorego przewieź do szpitala, najlepiej w takiej pozycji.


Krwawienie z nosa

Występuje głównie na skutek pęknięcia naczyń krwionośnych nozdrzy po urazie mechanicznym nosa, pod wpływem mocnego kichania lub nawet dłubania w nosie. Zakażenia takie jak zapalenia górnych dróg oddechowych czy grypa, powoduję zwiększoną podatność naczyń krwionośnych na uszkodzenia i krwawienia. Przyczyną może być również nadciśnienie krwi. Dolegliwość ta nie tylko jest nieprzyjemna, ale i niebezpieczna w przypadku, gdy poszkodowany traci znaczną ilość krwi. Na krwawienia z nosa mogą wpływać też urazy głowy, w następstwie których krew staje rzadka i wodnista – podobnie jak w przypadku ucha, może to być symptom wycieku mózgowo – rdzeniowego.

Pierwsza pomoc: Poszkodowanemu trzeba pomóc tak, by powstrzymać utratę krwi i przywrócić możliwość prawidłowego oddechu. Posadź rannego z głową pochyloną do przodu – nigdy do tyłu, gdyż krew może wtedy spływać po tylnej ścianie gardła powodując odruch wymiotny. Powiedz krwawiącemu, by zacisnął miękką część nosa tuż poniżej części kostnej, niech powstrzyma mówienie, połykanie, kaszel, pociągania nosem i plucia, gdyż może to uszkodzić powstały zakrzep. Jeśli krew ciągle kapie, podaj czystą szmatkę.


Po 10 minutach poszkodowany powinien przestać uciskać nos – jeśli krwawienie nadal występuje, powtórzcie czynność kolejne 10 minut. Taka sytuacja nie powinna przekraczać 30 minut, w przeciwnym wypadku, zabierz rannego do lekarza. Jeżeli powstrzymałeś krwawienie wytrzyj delikatnie okolice nosa i ust ciepłą wodą, dbając o to, by poszkodowany nadal pozostał w pozycji pochylonej do przodu.

Krwawienie z jamy ustnej


Uszkodzenie języka, warg czy śluzówki jamy ustnej mogą być następstwem zarówno banalnych urazów, jak i poważniejszych obrażeń. Krwawienie może być następstwem przegryzienia zębami lub uderzenia czy wypadku. Może być dość obfite i sprawiać groźne wrażenie. Inną przyczyną jest utrata lub ekstrakcja zęba – wówczas występuje krwawienie z zębodołu.

Pierwsza pomoc: twoim zadaniem jest powstrzymanie krwawienia i utrzymanie drożności dróg oddechowych, aby zapobiec zachłyśnięciu się krwią. Ustaw poszkodowanego w pozycji pochylonej ku przodowi, by zapewnić odpływ krwi. Aby zatrzymać krwawienie, umieść opatrunek z gazy na ranie i powiesz rannemu, by uciskał go palcami przez 10 minut. Jeżeli krew wypływa z zębodołu, umieść gruby opatrunek z gazy tak, żeby zęby poszkodowanego nie stykały się ze sobą w czasie zagryzania. Jeżeli krwawienie nie ustaje, wymień opatrunek i pilnuj, aby ranny nie połknął krwi, gdyż może to doprowadzić do wymiotów.

Jeżeli rana krwawi dłużej niż 30 minut – wezwij lekarza. Pamiętaj, aby nie płukać jamy ustnej, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia skrzepu!

Krwawienie z pochwy

Przyczyną jest najczęściej cykl miesiączkowy, ale na krwawienie może też wskazywać samoistne lub świeżo wywołane poronienie, choroba narządu rodnego lub uszkodzenie powstałe w wyniku gwałtu. Jeśli krwawienie jest obfite, może wystąpić nawet wstrząs.

Pierwsza pomoc: Zwróć uwagę najpierw na odczucia kobiety – może czuć się skrępowana, szczególnie w obecności mężczyzny. Twoim zadaniem jest przede wszystkim uspokojenie kobiety i umieszczenie jej w wygodnym, dyskretnym miejscu. Wręcz podpaskę higieniczną lub czysty ręcznik. Poszkodowana powinna przyjąć pozycję z uniesioną, podpartą głową i barkami oraz ze zgiętymi kolanami. Jeżeli krwawienie utrzymuje się i jest obfite, należy wezwać karetkę. Jeżeli bóle są następstwem miesiączkowania, możesz podać środki przeciwbólowe. W przypadku gwałtu, ważne jest zachowanie dowodów rzeczowych – nie należy zatem usuwać, czyścić i zmieniać ubrania ofiary.

Komentarze do: Jak postępować w przypadku wystąpienia krwawienia wewnętrznego u ofiary wypadku?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz