Szukaj

Im dłużej ból trwa, tym bardziej jest dokuczliwy

Podziel się
Komentarze0

Postrzeganie czasu zmienia intensywność bólu. Do takiego wniosku doszli ostatnio naukowcy z francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM). Mogłoby to wyjaśnić, dlaczego przewlekły ból jest gorzej tolerowany niż ten ostry, ale krótki.Ból, zjawisko wciąż słabo rozpoznawane

Ból i jego działanie jest niezwykle złożonym zjawiskiem do zrozumienia, z uwagi na jego wielowymiarowość i różnorakie składniki.

"Wiemy już, że lęk lub poprzednie bolesne doświadczenia zmieniają odczuwanie bólu, ale niewiele wiemy o aspekcie czasowym tego zjawiska", wyjaśnia Roland Peyron, współautor badań z INSERM U1028.

Uczestnicy zmyleni przez czas

Dla potwierdzenia podobnej opinii, naukowcy poddali niewielkiemu eksperymentowi 24 chętnych w wieku około 22 lat. Wykorzystano źródło ciepła w bolesnym miejscu z lewej strony pleców.


Niewielki szczegół: świnki morski umieszczano kolejno przed dwoma zegarami, których wskazówki nie obracały się z taką samą prędkością.

"Ochotnicy byli oszukiwani przez czas", mówi naukowiec.

Eksperymentatorzy zastosowali źródło ciepła na 15 sekund, a następnie ponowili eksperyment na 30 sekund. Po zakończeniu testu uczestnicy ocenili swój poziom bólu w skali od 1 do 10.

Im dłużej trwa, tym bardziej boli

Wynik: gdy ból trwa krócej (15 sekund), upływ czasu nie ma wpływu na odczuwalną intensywność bólu. Jednak, gdy odczucie bólu przekracza 30 sekund, oczekiwanie na pełny obrót wskazówek zwiększa lęk i uczucie bólu.

Wyniki te zostały potwierdzone przez obrazowanie mózgu. Rzeczywiście, w przypadku długotrwałego bólu, konkretne obszary mózgu sygnalizowały jego odczuwanie.

"Ten rozświetlony obraz przedstawiał pewne punkty styczne z tym, co obserwujemy u osób, które oglądają sceny obrazujące cierpienie," mówi naukowiec. I wnioskuje dalej: "To jest tak, jakby cała percepcja wzrokowa całkowicie wpływała na intensywność bólu".

Doświadczenie to może w części wyjaśnić dlaczego ludzie cierpiący z powodu przewlekłego bólu są mniej odporni na ból niż ci, których zaatakuje ostry ból.

Komentarze do: Im dłużej ból trwa, tym bardziej jest dokuczliwy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz