Szukaj

Holandia przeznacza na ubój 42 700 indyków po odkryciu ptasiej grypy

Podziel się
Komentarze0

Holenderskie władze zdecydowały, iż ponad 42 000 indyków w tym kraju zostanie wybitych na fermie na południu kraju, a to z tego powodu, iż odkryto tam łagodny wariant wirusa grypy H7. Do odkrycia tego doszło w trakcie ostatniego weekendu.A teraz, jak mówi rzecznik holenderskiego ministerstwa spraw gospodarczych, rolnictwa i innowacji, przeprowadzone analizy pozwoliły stwierdzić, iż faktycznie chodzi tutaj o nisko patogenny szczep wirusa ptasiej grypy.

Wirusa odkryto w mieście Kelpen-Oler, w prowincji Limburg, która graniczy z dwoma państwami: z Belgią i z Niemcami. Holenderskie władze zdrowotne natychmiastowo wprowadziły zakaz transportowania drobiu, produktów drobiowych, jaj, świń, a także nawozu, w promieniu 3 kilometrów od skażonej fermy.


Jednakże, jak zapewnia jeszcze rzecznik holenderskiego ministerstwa spraw gospodarczych, rolnictwa i innowacji, zakaz ten powinien być naprawdę bardzo szybko zniesiony.

Wirus ptasiej grypy H7 w swoich wysoce patogennych postaciach może zabić wielkie liczby ptaków. Co gorsza, może również zarażać czasami ludzi. Aczkolwiek, uspokajają eksperci, wirus ten jest naprawdę rzadko śmiertelny dla ludzi.

Jako nisko patogenny wariant, wirus H7 może mutować w wysoko patogenne formy, dlatego też europejskie władze zdrowotne postanowiły, że na fermie, gdzie wirus ten zostaje stwierdzony, wszyskie ptaki muszą zostać wybite, bez żadnego wyjątku.

W ostatnim roku, w Holandii, doniesiono o wielu przypadkach tego nisko patogennego szczepu wirusa ptasiej grypy. Najbardziej niszczycielski wybuch epidemii spowodowanej przez wirusa H7N7 ptasiej grypy, do którego doszło w tym kraju, miał miejsce w 2003 roku i doprowadził do bezwzględnego wybicia 30 000 000 ptaków, czyli około jednej trzeciej wszystkich stad drobiu na terenie Holandii.

Komentarze do: Holandia przeznacza na ubój 42 700 indyków po odkryciu ptasiej grypy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz