Szukaj

Epizody migreny związane z otyłością

Podziel się
Komentarze0

Osoby, które od czasu do czasu cierpią na migrenę, są bardziej zagrożone otyłością w porównaniu do tych, które nigdy nie mają migreny. Wcześniejsze badania wykazały zaś, że istnieje powiązanie między przewlekłymi migrenami a otyłością.Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine w USA chcieli przekonać się, czy podobny związek istnieje dla ludzi z mniej regularnymi atakami migreny.

Przeprowadzili więc badanie z udziałem 3 863 osób w wieku średnio 47 lat. Wszyscy uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą ich wzrostu i wagi oraz migren.

Pośród nich 1 044 było otyłych, a 188 cierpiało na epizodyczną migrenę, czyli mniej niż 14 ataków w miesiącu.

Analizy pokazały, że otyli uczestnicy badania byli o 81% bardziej zagrożeni epizodycznymi migrenami niż ludzie o normalnej wadze.


Poza tym osoby poniżej 50 roku życia, które były otyłe, o 86% były bardziej zagrożone epizodami migreny, a to ryzyko nie wzrosło dla osób powyżej 50 roku życia.

W dodatku ryzyko migreny rosło bardziej u otyłych kobiet.

Naukowcy sugerują teraz, że zaobserwowane wyniki mogą oznaczać, że powiązanie między otyłością i migrenami jest silniejsze u kobiet niż u mężczyzn, ale potrzebne są dodatkowe badania, by odpowiedzieć na to pytanie.

Dr Lee Paterlin, autor badania, mówi: - Nasze odkrycia wskazują, że ryzyko epizodycznej migreny wzrasta dla ludzi otyłych, ale powiązanie jest silniejsze dla ludzi młodszych niż 50 lat, białych i kobiet.

Otyłość to czynnik ryzyka, który można zmodyfikować, a ponieważ niektóre leki antymigrenowe mogą prowadzić do utraty wagi albo otyłości, ważne jest, aby informować ludzi z migreną o zaobserwowanym powiązaniu.

Dr Paterlin mówi: - Sugerujemy, żeby lekarze promowali zdrowy styl życia, zdrową dietę i ćwiczenia fizyczne pośród pacjentów cierpiących na epizodyczne migreny.

Badanie ukazało się w Neurology.

Komentarze do: Epizody migreny związane z otyłością

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz