Szukaj

Dzieło sztuki na koniec życia

Podziel się
Komentarze0

Szpital Diaconesses Croix Saint-Simon w Paryżu, aby zmienić nieco codzienność chorych, zainstalował na oddziale opieki paliatywnej interaktywne dzieło sztuki pokazujące pacjentom niebo, informuje Le Figaro. Obraz jest dziełem projektanta Mathieu Lehanneur – jest to świetlisty okrąg, zatytułowany Demain est un autre jour.Zainstalowany został w piętnastu salach na oddziale i przedstawia pogodę, która będzie następnego dnia w mieście wybranym przez pacjenta (rodzinnym, ulubionym, etc.).

Pokazuje się tylko niebo, chmury, promienie słońca albo deszcz – dzięki danym dostarczanym przez Meteo France. Obraz jest ruchomy, a niebo nigdy nie jest takie samo.

Gilbert Desfosses, szef jednostki opieki paliatywnej, mówi: chcieliśmy stworzyć projekt, który byłby głęboki i który zachęcałby do medytacji. W naszej jednostce, średnia długość pobytu wynosi 10 dni, a każdy wie, czym się kończy. Czas ma wielkie znaczenie dla pacjentów i ich otoczenia. A jednak, każdy żyje nadzieją i planami na przyszłość. Takiego dualizmu poszukiwaliśmy w dziele sztuki.


Potrzeba było 4 lat, aby projekt mógł się skontretyzować. Aby wybrać artystę, szpital poprosił o pomoc stowarzyszenie Objet de Production, które pomaga w nawiązywaniu kontaktów między artystami i z definicji odległymi światami.

Dyrektor instytucji, Philippe Pucheu, mówi: musieliśmy przeprowadzić kosztowne badania, zużywające wiele energii. To zrozumiałe, szpital nie jest galerią sztuki.

Znaleziono również mecenasów: Fondation de France, Fondation Hermès, Fondation Daniel et Nina Carasso, galeria Carpenters. W sumie, na całą operację poświęcono 200 000 euro.

Catia Riccaboni z Fondation de France mówi: obraz działa w powiązaniu z Meteo France. Upewniliśmy się, że logistyka i utrzymanie będą zarządzane w pełni poza szpitalem.

Mathieu Lehanneur tłumaczy swoją wizję: uczestniczyłem w spotkaniach w jednostce. Zrozumiałem, że jeżeli nawet śmierć tam jest obecna, życie trwa dalej. Stworzyłem obraz przedstawiający niebo, ponieważ może mieć wymiar duchowy i religijny, ale nie tylko. 80% rozmów zaczyna się przecież od pogody.

Obraz został zainstalowany z dala od telewizora, aby nie konkurował z innym oknem na świat. Nocą, jego światło przypomina zachód słońca.

Gilbert Desfosses dodaje: niektórzy pacjenci nawet nie widzą dzieła sztuki. Innym, okno to pozwala nadać ciepła sali, w której cierpią. Dla innych to temat do rozmowy. Jest zarazem głęboki i lekki - taka jest funkcja sztuki.

Komentarze do: Dzieło sztuki na koniec życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz