Szukaj

Dzieci przedwcześnie urodzone: zaostrzone problemy oddechowe

Podziel się
Komentarze0

Dzieci urodzone przedwcześnie, nawet po 8 miesiącach ciąży, są bardziej narażone na rozwinięcie się u nich poważnych dolegliwości układu oddechowego. Liczy się każdy tydzień ciąży. Dla mózgu, ale także dla całego rozwoju dziecka. Wliczając w to także jego aparat oddechowy.Dlatego, im wcześniej dziecko się rodzi, tym bardziej jest narażone na pojawienie się chorób układu oddechowego: zapalenia płuc czy też syndromu niewydolności oddechowej. Takie wnioski wypływają z badania przeprowadzonego pod kierownictwem Judith Hibbard z Uniwerstytetu Stanu Illinois w Chicago.

Wcześniaki, urodzone między 34 i 37 tygodniem brzemienności, cierpią w rzeczywistości o wiele częściej na dolegliwości płucne, niż dzieci urodzone w odpowiednim terminie, czyli po 40 tygodniach ciąży. Jednakże, ryzyko zmniejsza się z każdym dodatkowym tygodniem brzemienności.


Dlatego noworodki, które pojawiają się na świecie jedynie po 34 tygodniach ciąży, przedstawiają ryzyko pojawienia się u nich niewydolności oddechowej 40 razy większe niż inne dzieci, urodzone w 37 tygodniu. Zresztą, dziecko urodzone w 37 tygodniu jest z kolei 3 razy bardziej narażone na wystąpienie dolegliwości układu oddechowego, niż dziecko urodzone w 39 czy 40 tygodniu, precyzują autorzy badań.

Doktor Hibbard oraz jej współpracownicy opierają swoje analizy na solidnych podstawach. W rzeczywistości, zebrali oni dane dotyczące 233 844 urodzeń, które miały miejsce między 2002 a 2008 rokiem w 19 szpitalach amerykańskich. Skonstowali oni także, że dzieci urodzone w 38 tygodniu są bardziej narażone na problemy układu oddechowego, niż te, które zostały urodzone między 39 a 40 tygodniem.

Komentarze do: Dzieci przedwcześnie urodzone: zaostrzone problemy oddechowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz