Szukaj

Koślawe kolana u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Koślawość kolan u dziecka to wada, której nie sposób przeoczyć czy ukryć. Przeważnie pojawia się w wieku przedszkolnym i częściej dotyka dziewczynek. Nóżki dziecka układają się w kształt „X”, co nieleczone w późniejszym czasie może negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka oraz na jego pewność siebie.

Koślawe kolana u dziecka

Chód dziecka z tą dolegliwością jest dość niezgrabny i chwiejny, może występować ból i szybkie męczenie się. Co jest przyczyną koślawych kolan i jak sobie z tym radzić? O tym poniżej.

Przyczyny koślawych kolan

Przyczyn koślawych kolan u dziecka jest kilka. Najczęstszą z nich jest krzywica, czyli choroba spowodowana niedoborem witaminy D, która powoduje zmiany w układzie kostnym.

Pozostałe przyczyny to: wrodzona wada stawów kolanowych (krzywe nóżki można wtedy zaobserwować już u niemowlaka), urazy oraz złamania kości, nadwaga, otyłość, wady stóp (płaskostopie), porażenie mięśni, choroby stawów, infekcje i guzy, wykonywanie niektórych zawodów (dżokeje), nieodpowiednie odżywianie w okresie wzrostu czy szybki wzrost dziecka.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których przyczyny koślawych kolan u dziecka nie można stwierdzić.

Leczenie

Jeśli lekarz stwierdzi, że u dziecka występuje wada koślawych kolan powinniśmy natychmiast poddać dziecko leczeniu. W przypadku tej wady leczenie nie jest na szczęście skomplikowane. Dziecko powinno zażywać odpowiednie dawki witaminy D, jego dieta powinna zostać wzbogacona o produkty bogate w wapń, powinno zacząć nosić obuwie korekcyjne wyposażone w specjalne wkładki czy też obcasy Thomasa.

Ponadto dziecko musi unikać zbyt długiego stania, długich spacerów, stania z rozszerzonymi nogami czy siedzenia po turecku. Zalecany w leczeniu jest również sport, podczas którego nie będą zbytnio obciążane stawy kolanowe. Doskonale w tym przypadku sprawdzi się

  • pływanie,
  • gimnastyka korekcyjna,
  • jazda na rowerze,
  • piłka nożna
  • jazda konna.

Bezwzględnie zabrania się jazdy na nartach, rolkach i łyżwach.

Takie leczenie powinno przynieść pozytywne rezultaty do 10. roku życia dziecka. W innym przypadku lekarz może zalecić noszenie specjalnej szyny bądź aparatu ortopedycznego. Ostatecznością może być operacja, podczas której przecina się kość i sytuuje jej odłamy w prawidłowym położeniu.

Aleksandra Duda

Komentarze do: Koślawe kolana u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz