Szukaj

Dlaczego warto chodzić z dzieckiem na basen?

Podziel się
Komentarze0

Pływanie to bez wątpienia przyjemność i zdrowie. Jeśli sama lubisz pływać, dlaczego by nie zabrać na basen swojego malucha? Wodne harce pomogą w fizycznym i psychicznym rozwoju dziecka, a przy odpowiednim przygotowaniu okażą się niezwykle relaksujące zarówno dla malucha, jak i dla rodzica.

Dlaczego warto chodzić z dzieckiem na basen?

Taki sposób aktywności z maluchem nie jest w naszym kraju zbyt popularny, ale może warto wyjść na przeciw panującym stereotypom? Warto pamiętać, że woda jest naturalnym środowiskiem dla twojej pociechy, głównie z czasu życia płodowego. Krytyczne głosy jakoby zabieranie niemowlaków na basen jest wynikiem mody i wymysłem współczesnych rodziców, są grubo przesadzone. Woda jest świetnym bodźcem do fizycznego i psychicznego rozwoju dziecka. Zajęcia na basenie rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, trenują mięśnie i wspomagają rehabilitację ruchową np. przy problemach z kręgosłupem. Zabawy w wodzie wpływają również na wzmocnienie układu oddechowego.

Przed pójściem na basen

Do pierwszej wizyty na basenie, trzeba się odpowiednio przygotować, aby w trakcie nie być zaskoczonym i zestresowanym. Kontakt z wodą ma być przede wszystkim przyjemnością, aby w pełni zrelaksować się podczas pobytu, wcześniej musisz poczynić odpowiednie kroki:

  • szczegółowo zapoznaj się z zasadami panującymi w danej placówce, (jeśli istnieje obowiązek noszenia czepków, przyzwyczajaj dziecko do swojego widoku w czepku), sprawdź, czy panujące warunki są odpowiednie dla dzieci: optymalna temperatura wody to 32–34ºC, wysoka temperatura ( np. tak z jacuzzi 37,7 ºC) jest niewskazana dla dzieci poniżej 5 roku życia,
  • przed rozpoczęciem zajęć koniecznie skonsultuj się z pediatrą,
  • ostatni posiłek dziecko powinno zjeść na 30 minut przed wyjściem na basen (nie stosujemy tej zasady w przypadku, gdy dziecko jest karmione piersią),
  • nie smaruj dziecka oliwką czy kremem, może to zanieczyścić wodę w basenie, co więcej wysmarowany i natłuszczony maluch, może wyśliznąć się nam z rąk, podczas wodnych manewrów, dostosuj wizyty na basenie do rytmu dnia dziecka, tak, aby podczas wizyty było wyspane, wypoczęte i chętne do zabawy,
  • kąp dziecko zarówno przed jak i po wizycie na basenie.

Jak ubrać malucha na basen?

Dziecko w wodzie musi być ubrane w pieluszkę, na rynku dostępne są pieluchy zatrzymujące mocz i kał, nie oznacza to jednak, że są wodoodporne. Opcjonalnym wyjściem jest również nałożenie dziecku specjalnego kostiumu kąpielowego, nie jest to jednak wymagane, wiele dzieci czuje się bardziej swobodnie jedynie w pieluszce. Dla starszych dzieci pomocnym rozwiązaniem będą dmuchane rękawki czy inne akcesoria, które pozwolą na większą swobodę, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo dziecka.

Ograniczenie wiekowe na basenie?

Dzieci zazwyczaj są podzielone na grupy wiekowe. Pierwsza z nich znajdą się już 3 miesięczne maluchy. U młodszego dziecka, ze względu na bardzo wrażliwą skórę, kąpiele w chlorowanej wodzie nie są wskazane. Pierwszy etap to głównie oswajanie z wodą, aktywizowani pracy nóżek i rączek w wodzie, zabawa przy ścisłym kontakcie z rodzicem, czy np. polewanie twarzy wodą, ( co przygotowywanie do późniejszego nurkowania i całkowitego zanurzenia). Ćwiczenia i zabawa w wodzie (o właściwym pływaniu możemy mówić dopiero po 4 roku życia) oswoi dziecko z wodnym środowiskiem, wykształci prawidłowe zachowania i nawyki. Takie praktyki z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Pomyśl o instruktorze

Jeśli sama nie umiesz pływać, bądź zwyczajnie stresuje cię samodzielna opieka nad dzieckiem w basenie pomyśl o instruktorze. Odpowiednio przeszkolona i przygotowana osoba pokaże jak ćwiczyć z dzieckiem. Instruktor wskaże jak odpowiednio układać dziecko na wodzie i nauczy prawidłowej reakcji, w sytuacji, gdy dziecko zakrztusi się wodą. W trakcie prowadzonych zajęć podporządkuj się danemu rytmowi, uważnie słuchaj i wykonuj polecenia. Jeśli dziecko jest danego dnia w gorszej kondycji (ząbkuje, jest niewyspane), zgłoś ten fakt instruktorowi.

Pierwszy kontakt z wodą

Podczas pierwszych kontaktów z wodą dziecko ma prawo czuć się niepewnie, dlatego nie zniechęcaj się, jeśli nie wykaże spodziewanego entuzjazmu. Z czasem przekona się i oswoi z nowym środowiskiem. Ważne by całe przedsięwzięcie było przyjemne dla obojga stron, gdyż maluch z całą pewnością wyczuje twoje zdenerwowanie. To właśnie twoja postawa ma ogromy wpływ na postępy dziecka, podczas ćwiczeń staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z maleństwem, tak, aby czuło się bezpiecznie i komfortowo. Wspólne wizyty rodzica i dziecka na basenie mogą okazać się idealnie spożytkowanym czasem, gdzie dbając o własne zdrowie przy okazji świetnie się bawimy.

Komentarze do: Dlaczego warto chodzić z dzieckiem na basen?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz