Szukaj

Jak leczyć infekcje dróg oddechowych u dzieci?

Podziel się
Komentarze1

Infekcje dróg oddechowych u dzieci, które mają charakter nawrotowy, są częstą przyczyną wszelkich zachorowań. Dzieje się tak, dlatego że młody organizm ma o wiele węższe drogi oddechowe niż dorosły, co skutkuje ich częstym podrażnieniem.

Jak leczyć infekcje dróg oddechowych u dzieci?

Dziecko jest bardziej podatne na zakażenia, ponieważ jego mechanizmy obronne nie są do końca rozwinięte. Przebywanie w żłobkach, szpitalach, czy przedszkolach również zwiększa ryzyko zachorowań u młodych pacjentów. Szacuje się, że dziecko 3-4 razy w ciągu roku choruje na infekcje górnych dróg oddechowych. Szczególnie dotyczy to dzieci w wieku przedszkolnym.

Kaszel u dziecka

Kaszel to dolegliwość niemal tak częsta jak katar, z którym zwykle idzie w parze. U dzieci jest najczęstszym objawem wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Na początku infekcji dziecko musi się zmagać z kaszlem suchym, należy on do bardzo męczących i nieprzyjemnych. Powstaje z powodu stanu zapalnego, który zaburza czynności wydzielnicze gruczołów śluzowych. Następnym etapem jest powstanie flegmy, która unieruchamia rzęski nabłonka, co uniemożliwia oczyszczania dróg oddechowych. Kaszel suchy przemienia się w kaszel mokry. Jest on wynikiem wtórnego zakażenia bakteryjnego. Przez kilka tygodni po przebytej chorobie utrzymuje się kaszel poinfekcyjny. Powstaje na skutek nadwrażliwości receptorów kaszlowych w związku z przemijającym stanem zapalnym.

Jak leczyć kaszel u dziecka?

Zaleca się, aby kaszel u małych dzieci leczyć za pomocą naturalnych syropów wyprodukowanych na bazie miodu oraz roślinnych ekstraktów. Miód posiada wiele zdrowotnych właściwości. Udowodniono, że nawet po jednym dniu stosowania zmniejsza intensywność kaszlu oraz zapewnia spokojny i dobry sen.

Katar u dziecka

Katar, inaczej nieżyt z nosa, jest spowodowany zakażeniem wirusowym, szerzącym się drogą kropelkową. Katar to stan zapalny błony śluzowej nosa, czasami pojawia się w części nosowej i ustnej gardła. W pierwszym stadium pojawiają się takie objawy jak kichanie, drapanie w gardle i nosie, pieczenie oczu oraz utrata smaku i apetytu. Na skutek zakażenia bakteryjnego tworzy się wodnista wydzielina, która po kilku dniach zamienia się w gęstą, ropną postać o żółtozielonym zabarwieniu. Upośledzona drożność nosa zmusza dziecko do oddychania ustami, co nasila kaszel. Objawy kataru obniżają odporność oraz mogą być początkiem poważniejszej infekcji górnych dróg oddechowych.

Jak leczyć katar u dziecka?

Dziecko z infekcją powinno oddychać nosem, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o jego drożność i oczyszczenie. W związku z tym należy stosować krople do nosa lub izotoniczny roztwór soli morskiej z dodatkiem naturalnych ekstraktów z propolisu i tymianku.

Ból gardła u dziecka

Ból gardła podobnie jak katar i kaszel wywołany jest infekcją wirusową. Dziecko ma zaróżowioną tylną część podniebienia i języka. Odmawia jedzenia oraz bardzo często występuje u niego ślinotok. Kolejnym objawem, który może się pojawić jest chrypka i kaszel. Istotne jest, by u dziecka wcześniej zauważyć towarzyszące objawy. Silne zaczerwienienie migdałków i chropowata, biała wysypka są charakterystyczne dla bakteryjnego zapalenia gardła, który bardzo często świadczy o początku anginy.

Jak leczyć ból gardła u dziecka?

W przypadku wirusowego zapalenia gardła, dzieciom zaleca się przyjmowanie tabletek do ssania, (oprócz dziecka poniżej 4. roku życia, gdyż mogłoby się zakrztusić), płukanie gardła naparami szałwii i rumianku oraz podawanie naturalnych syropów wyprodukowanych na bazie roślinnych ekstraktów i witamin.

Leczenie bakteryjnego zakażenia gardła, czyli anginy wygląda trochę inaczej. W kuracji stosuje się antybiotykoterapię, która ma zmniejszyć namnażanie patogenów. Przebieg bakteryjnego zapalenia gardła jest bardzo ciężki, a niewłaściwe leczenie może skutkować groźnymi powikłaniami.

Należy pamiętać, że organizm dziecka w trakcie trwania infekcji górnych dróg oddechowych znacznie bardziej potrzebuje niezbędnych witamin, które należy przyjmować również po kuracji.

 

Karolina Kuciel

 

Komentarze do: Jak leczyć infekcje dróg oddechowych u dzieci? (1)

marcek
marcek 31-10-2017 11:13

Kilka cennych porad

1

Szczególnie polecam młodym matkom, które jeszcze nie są pewne niektórych zachowań, a tych kilka porad może wiele czasami rozjaśnić, gdyż dla zdrowia maluszka warto się upewniać w temacie leczenia. http://www.hartujmisie... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze