Szukaj

Dziecko po porodzie

Podziel się
Komentarze0

Poród to ciężkie chwile w życiu kobiety, jednak pierwszy kontakt z dzieckiem wynagradza wszystkie cierpienia. Każda mama nie może doczekać się zobaczenia swojego maluszka. Pierwsze chwile z noworodkiem bywają jednak trudne. Jak sobie z nimi poradzić?

Dziecko po porodzie

Pierwsze spotkanie

Jeżeli poród odbywał się naturalnie, a noworodek czuje się dobrze, zaraz po porodzie maluszek zostanie położony ci na brzuchu (jeszcze przed odcięciem pępowiny). Pierwszy kontakt dziecka z matką jest najważniejszy, to wtedy zawiązuje się ta magiczna więź pomiędzy nimi. Pierwsze spojrzenie, pierwszy dotyk, zapach i ciepło… Niesamowite, nowe doznania zarówno dla dziecka, jak i matki.

Kolejnym ważnym momentem jest odcięcie pępowiny. W tym momencie swoją chwilę może mieć tatuś dziecka – to on, jeżeli chce, może odciąć pępowinę. Zabieg jest bezbolesny zarówno dla dziecka, jak i dla matki, więc nie ma się czego bać.

Pierwsze karmienie

Zaraz po narodzinach noworodek na ogół nie odczuwa głodu, ale mimo to powinno się go przystawić do piersi, umocni to doznanie pierwszych chwil z matką. Dziecko naturalnie będzie poszukiwać twojej piersi i będzie chciało być nakarmione (odruch ssania). Oczywiście będziesz musiała mu w tym pomóc, nakierowując je na pierś. W razie problemów położna znajdzie dla ciebie i dziecka wygodną pozycję i pomoże wypracować odpowiednie odruchy, by karmienie piersią było bezproblemowe.

Pierwsze badania

Kilkanaście minut po porodzie przychodzi czas na badanie. Lekarz sprawdza ogólny stan zdrowia dziecka. Zaraz po porodzie dziecko przechodzi test Apgar, podczas którego sprawdzane są:

  • kolor skóry,
  • puls,
  • reakcja na bodźce,
  • napięcie mięśni,
  • oddychanie.

Poza tym maluch jest ważony i mierzony. Wszystko jest sprawdzanew najdrobniejszych szczegółach. Pielęgniarka zakrapla dziecku oczy antybiotykiem i podaje witaminę K, która wspomaga krzepnięcie krwi i zapobiega krwawieniom. Do noska noworodka wprowadzany jest malutki cewnik udrażniający drogi oddechowe. Położna zaopatruje kikut pępowiny jałowym gazikiem. Nie martw się, wszystkie te zabiegi są dla Twojego maleństwa bezbolesne. Jego płacz podczas badań spowodowany jest nowymi doświadczeniami.

Pierwsza kąpiel

Jeśli wody płodowe miały zielony kolor lub istniało przypuszczano zakażenie wewnątrzmaciczne, dziecko musi być wykąpane od razu. W takich wypadkach malucha myje się bardzo dokładnie oraz odsysa jego nosek i buzię. W sytuacji, gdy nie było żadnych komplikacji, maleństwo może w pewnych miejscach być pokryte mazią płodową, (wcześniaki będą nią całe pokryte, a niemowlę urodzone po terminie w ogóle). Po około dwóch godzinach po porodzie noworodka kąpie się i przebiera w ubranka przywiezione z domu.

Kolejne dni w szpitalu

W końcu mama z dzidziusiem zostaje przewieziona na oddział położniczy, gdzie przez następne kilka dni siostra położna będzie jej pomagała i uczyła opieki nad maleństwem.

Noworodek codziennie jest ważony. Sprawdza się też, czy jego stawy biodrowe są w porządku, a także przechodzi przesiewowe badanie słuchu oraz testy na hypertyreozę i fenyloketonurię. Odbywają się także szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby i gruźlicy.

Jeżeli mama i dziecko czują się dobrze, już po trzech dniach mogą zostać wypisani i wrócić do domu, aby cieszyć się sobą nawzajem.

Autor: Katarzyna Cieplińska

Komentarze do: Dziecko po porodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz