Szukaj

Domowe sposoby na poparzenia słoneczne

Podziel się
Komentarze0

Poparzenie słoneczne to jedna z częstszych letnich przypadłości. Może przyćmić nawet najbardziej urokliwy wyjazd. Jak więc radzić sobie z nimi, jeśli w pobliżu nie ma apteki? Poznaj domowe sposoby na poparzenia słoneczne.

Domowe sposoby na poparzenia słoneczne

Słońce jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Poprawia samopoczucie, pozytywnie działa na stany przygnębienia, pobudza wydzielanie wielu hormonów, a co najważniejsze pobudza syntezę witaminy D. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne korzystanie z promieni słonecznych bez właściwej ochrony, np. kremu z filtrem, może powodować poparzenie słoneczne.

Dotyka ono głównie osoby z jasna karnacją lub wrażliwą skórą (głównie małe dzieci). Poparzenie słoneczne jest spowodowane promieniowaniem UVB. W zależności od stopnia oparzenia może wystąpić rumień, czyli zaczerwienienie skóry, z późniejszym złuszczaniem sie naskórka lub może powstać bolesny obrzęk skóry właściwej (głębszych warstw skóry), któremu towarzyszą pęcherze.

Domowe sposoby na poparzenia słoneczne

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli jednak dojdzie do poparzeń słonecznych, warto skorzystać z domowych sposobów ich łagodzenia, które mogą być doskonałym zamiennikiem dla aptecznych specyfików, tym bardziej, że niektóre z nich mamy zawsze w domu.

Łagodzące właściwości zielonej herbaty

Picie zielonej herbaty łagodzi stan zapalny i obrzęk związany z oparzeniem. Stosowanie wyciągu z zielonej herbaty bezpośrednio na skórę zapobiega natomiast powstawaniu rumienia słonecznego. Naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku dowiedli, że przyjmowanie wyciągu z zielonej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry, którego przyczyna może być poparzenie słoneczne.

Chłodzący prysznic

Ulgę na oparzenia przyniesie chłodny prysznic lub okłady z mokrego ręcznika. Ważne, aby temperaturę wody stopniowo zmniejszać, a nie wskakiwać od razu pod lodowatą wodę. Poparzona skóra ma bardzo wysoką temperaturę i zastosowanie bardzo zimnej wody spowodować szok termiczny.

Odzyskiwanie właściwego pH skóry

Poparzenie słoneczne narusza mikrośrodowisko naskórka, a tym samym prawidłowy, kwaśny odczyn pH skóry, który zapewnia odpowiednie nawilżenie oraz ochronę przed mikroorganizmami. Okład z kefiru, maślanki czy zsiadłego mleka, ze względu na swa kwasotę, pomaga przywrócić prawidłowy poziom pH skóry. Zawarte w nich: kazeina, albumina, globulina wysokocząsteczkowa (białka mleka krowiego) oraz witaminy A, D i E dodatkowo zregenerują zniszczony naskórek.

Podobne właściwości ma aloes, który pomaga utrzymać kwaśny odczyn pH i tym samym łagodzi podrażnienia. Dzięki zawartej w nim aloaktynie działa przeciwzapalnie. Ponadto aloes leczy oparzenia poprzez aktywizację komórek tkanki łącznej.

Przywrócić prawidłowe pH może także okład z octu. Dodatkowo ma on działanie chłodzące. Tradycyjny grecki środek na poparzenie słoneczne to płatki różane nasączone w occie. Płatki róż dodatkowo łagodzą podrażnienia.

Przyspieszenie gojenia sie skóry

Aby przyspieszyć proces gojenia sie skóry, po poparzeniu słonecznym można zastosować olejek z mięty pieprzowej. Dzięki zawartym w nim substancjom, m.in. mentolowi i mentonowi posiada właściwości przeciwzapalne i przyspiesza gojenie. Podobne właściwości ma białko surowego jaka kurzego.

Na poparzoną twarz warto robić okłady z plastrów ogórka, gdyż zawarta w nim witamina C i antyoksydanty chronią i dodatkowo odżywiają skórę. Przy poparzeniach słonecznych należy, do momentu zagojenia się skóry, unikać słońca lub chronić ją zakładając lekkie ubranie, które nie będzie podrażniało oparzonych miejsc. Jeśli oparzeniom towarzyszy ból głowy, zawroty, wymioty, gorączka, dreszcze lub poparzeń doznało małe dziecko, należy natychmiast udać sie do lekarza.

Aby uniknąć negatywnych skutków opalania, trzeba nauczyć sie umiejętnie korzystać ze słońca i chronić skórę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Wtedy zamiast czerwoną, łuszczącą się skórą będziemy mogli pochwalić się piękna i zdrową opalenizną.

Autor: Anna Zeler

Bibliografia:

  1. Naturalne metody leczenia codziennych dolegliwości, red Jacek Fronczak, Warszawa 2002
  2. Lecznicze dary natury, red. Jacek Fronczak, Warszawa 2003

Komentarze do: Domowe sposoby na poparzenia słoneczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz