Szukaj

Dobrze się zestarzeć: utrzymać wagę

Podziel się
Komentarze0

Nadwaga przyśpiesza starzenie. Każde dodatkowe 10 kilogramów koresponduje z postarzeniem się o półtora roku, jeśli opieramy się na wskaźniku masy ciała (BMI). Nadwaga pojawiająca się między dwudziestym i trzydziestym rokiem życia jest wyjątkowo szkodliwa. W krajach rozwiniętych, nadwaga depcze po piętach nikotynizmowi, jako główna przyczyna nieuniknionej śmierci.


Nadmierna waga wywołuje wielką liczbę problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, kamienie w wątrobie oraz niektóre nowotwory, a także zaostrza problemy i dolegliwości stawowe.

Wskaźnik masy ciała BMI stał się, w ostatnich latach, praktycznym narzędziem określającym wagę danej osoby. Wskaźnik ten oblicza się dzieląc wagę w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu: osoba ważąca 60 kg i mierząca 1,7 metra, na przykład, ma wskaźnik BMI na poziomie 23,4.

Trzeba jednakże wiedzieć, że wskaźnikowi BMI brakuje precyzji, ponieważ nie bierze on pod uwagę obecności bądź nie tkanki tłuszczowej, która jest najbardziej szkodliwa. Fałszuje on również dane dla osób przysadzistych oraz bardzo umięśnionych.


Podstawowy cel

Zdrowa waga odpowiada wskaźnikowi masy ciała umiejscowionym między 18,5 i 25. Wahania wagi są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Kiedy mamy nadwagę, ważne jest, aby wybrać taką dietę, która pozwoli powoli, ale pewnie schudnąć, a także ustabilizować wagę.

Polecamy również:

Dobrze się zestarzeć: Kontrola stresu
Dobrze się zestarzeć: Życie uczuciowe i wsparcie społeczne
Dobrze się zestarzeć: Przestać palić
Dobrze się zestarzeć: Odżywianie
Dobrze się zestarzeć: Aktywność fizyczna
Dobrze się zestarzeć: Zapobieganie chorobom dziedzicznym

Komentarze do: Dobrze się zestarzeć: utrzymać wagę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz