Szukaj

Dobrze przespana noc może uchronić od domu opieki

Podziel się
Komentarze0

Zmęczony? Naukowcy odkryli kolejną możliwą korzyść płynącą ze spokojnie przespanej nocy. Według nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, sen przerywany może być jednym z powodów umieszczenie osoby starszej w domu opieki. Badanie opublikowano w lipcowym wydaniu Journal of the American Geriatrics Society.Przedstawia ono związek między obiektywnie mierzonym snem a późniejszą instytucjonalizacją wśród starszych kobiet.

Nasze wyniki wskazują, że wśród kobiet starszych, często występujący sen przerywany wiąże się z większym ryzykiem umieszczenia w domu opieki lub w centrum ALF [assisted living facility, czyli w ośrodku, gdzie osoba pozostaje pod opieką lekarską, mieszkając w osobnym mieszkaniu/pokoju ], powiedział  dr Adam Spira, główny autor badania i adiunkt w Bloomberg School's Department of Mental Health.

Według Centers for Disease Control and Prevention, niewystarczająca ilość snu wiąże się z szeregiem przewlekłych chorób i dolegliwości - takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia, otyłość i depresja.


Wcześniejsze badania wykazały również związek między zaburzeniami snu a niepełnosprawnością u osób starszych i zaburzeniami w czynnościach życia codziennego i mobilności.

Za pomocą kohortowego badania prospektywnego, naukowcy zbadali sen kobiet, o średniej wieku 83 lat. Pacjentki miały za zadanie nosić ActiGraph - urządzenie służące do monitorowania aktywności człowieka, przebiegu snu oraz dobowej aktywności fizycznej - przez co najmniej trzy dni.

Zebrano również informacje demograficzne, a także informacje o miejscu zamieszkania na początku i po 5 latach obserwacji.

Kilka wcześniejszych badań zajmowało się związkiem między zaburzeniami snu a częstością umieszczania osób w domach opieki, jednak dane zebrano za pomocą wywiadów na temat jakości snu, bez użycia obiektywnych obserwacji.

Ważne jest, aby pamiętać, że jest to badanie obserwacyjne, więc nasze wyniki nie mogą wykazać rozstrzygających związków przyczynowych pomiędzy zaburzeniami snu danej osoby a umieszczeniem jej w domu opieki, powiedział dr Spira.

Dalsze badania mają wyjaśnić, w jaki sposób zaburzenia snu mogą prowadzić do takiego stanu, oraz czy interwencja, mająca na celu poprawienie jakości snu, może temu zapobiec.

Komentarze do: Dobrze przespana noc może uchronić od domu opieki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz