Szukaj

Długi sen redukuje wrażliwość na ból

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie sugeruje, iż dłuższy sen w nocy u zdrowych dorosłych zwiększa czujność w ciągu dnia oraz redukuje nadwrażliwość na ból. Badanie ukazały się w przeglądzie Sleep. Prace przeprowadził dr Timothy Roehers.Naukowiec mówi: nasze wyniki pokazują, jak ważna jest właściwa ilość snu w przypadku bólu przewlekłego lub w przygotowaniu do planowego zabiegu operacyjnego. Zaskoczył nas rozmiar redukcji wrażliwości na ból w porównaniu do redukcji powodowanej przez kodeinę.

W badaniu udział wzięło 18 dorosłych ochotników, zdrowych, wolnych od bólu i... sennych. Zostali w sposób przypadkowy przypisani do dwóch grup: cztery noce ich zwyczajowego snu bądź 4 noce dłuższego snu (10 godzin w łóżku w ciągu jednej nocy).


Obiektywny poziomo senności w ciągu dnia zmierzono testem MSLT (ang. multiple sleep latency test). Wrażliwość na ból oceniono dzięki bodźcowi ciepła.

Rezultaty pokazują, że grupa, która spała dłużej – średnio o 1,8h w porównaniu do grupy pierwszej - była bardziej czujna w ciągu dnia i mniej wrażliwa na ból spowodowany promieniem ciepła.

Jak uważają sami autorzy, jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że dłuższy sen u średnio chronicznie sennych dorosłych, redukuje ich odczucie bólu. Rezultaty te, w połączeniu z danymi z innych badań, pokazują, że większa wrażliwość na ból u ludzi sennych jest wynikiem braku snu.

Komentarze do: Długi sen redukuje wrażliwość na ból

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz