Szukaj

Czy zdjęcia pacjentów mogą pomóc w ograniczeniu błędów medycznych?

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w zeszły poniedziałek wykazuje, że umieszczanie zdjęć dzieci w elektronicznych danych szpitala może pomóc zredukować pewien rodzaj błędów medycznych.Decydenci nakazują szpitalom i lekarzom zastąpienie tradycyjnych papierowych dokumentów ich wersją elektroniczną. Celem takiego działania jest poprawa jakości opieki medycznej ludzi, poprzez między innymi zapobieganie błędom lekarskim.

Elektroniczne wpisy nie eliminują jednak całkowicie ludzkich błędów. Zdarza się, że pacjenci otrzymują wyniki badań innych osób, ponieważ lekarze błędnie wprowadzają dane do systemu.

W 2009 roku przeprowadzając program poprawy jakości w Szpitalu Dziecięcym w Colorado odkryto, że takie błędy były drugim najczęstszym powodem udzielania pacjentom opieki, która nie była dla nich przeznaczona.

- Byliśmy tym zaskoczeni - powiedział dr Daniel Hyman, dyrektor ds. jakości w kalifornijskim szpitalu Aurora i główny autor nowego studium.

- Lekarze mogą umieścić zalecenia w nieprawidłowym rekordzie jeśli, na przykład na ekranie znajduje się wiele rekordów równocześnieMożna się pomylić i stwierdzić, że weszło się do danych jakiejś osoby, a tak naprawdę być w danych kogoś zupełnie innego - wyjaśnia Hyman.

Aby wykluczyć te błędy, szpital zmienił swój system informatyczny w ten sposób, że każde zlecenie na badanie lub leczenie wymaga weryfikacji zamówienia, które zawiera zdjęcie dziecka.

Jak wynika z raportu Hymana opublikowanego w czasopiśmie Pediatrics, metoda ta okazała się skuteczna.


W 2010 r. w szpitalu miało miejsce 12 wypadków w których dziecko otrzymało opiekę przeznaczoną dla innego chorego na skutek przypisania mu nieprawidłowych zaleceń. Rok później liczba ta spadła do zaledwie trzech.

We wszystkich z tych trzech przypadków dziecko nie miało zdjęcia w swojej ewidencji.

Było również 10 przypadków w 2011 r., gdy prawie doszło do pomyłki. Leczenie lub badanie zostało w nich przypisane nieprawidłowym pacjentom. Wynik ten był spadkiem prawie o 33 w stosunku do liczby takich sytuacji do których doszło rok wcześniej. Tylko w jednym z tych 10 przypadków dziecko nie miało zdjęcia w dokumentacji medycznej.


- Myślę, że ta różnica została spowodowana przez zdjęcia - podkreślał Hyman. - Oczywiście, pomyłki w zaleceniach są tylko jednym ze źródeł błędów medycznych. Wydaje się, że 12 przypadków, które zaszły w tym szpitalu w roku poprzedzającym wprowadzenie zdjęć to nie duża liczba - zauważa badacz (centrum obsługuje bowiem około 13.500 pacjentów rocznie). - Te liczby mogłyby znacznie wzrosnąć, gdyby wzięło się pod uwagę wszystkie szpitale w całym kraju.

Rzeczywiście nie ma wielu danych o tym, jak często lekarze umieszczają zalecenia w niewłaściwym rekordzie. Jedno z badań wykazało, że lekarze umieszczają od 0,3 procent do 0,5 procent "notatek klinicznych" w niewłaściwym zapisie elektronicznym - jednak te notatki odnoszą się do informacji o zdrowiu pacjenta, a nie do zaleceń dotyczących badań czy leczenia.

Hyman zauważył, że dodanie zdjęć do dokumentów elektronicznych jest wykonywane również w innych szpitalach. W Szpitalu Dziecięcym w Colorado zrobiono to za pomocą aparatów cyfrowych, kiedy dzieci były zapisywane do centrum.

- Niezbędna technologia jest stosunkowo niedroga – stwierdza Hyman.- Jedną z kwestii, która zaistniała jest fakt, że rodzice czasami nie chcą, by ich dziecku robić zdjęcia. Niektórzy rodzice nie chcą tego z powodu kwestii prywatności. Jednak powinni wiedzieć, że robimy to dla bezpieczeństwa ich dzieci.

Stwierdził on również, że wyniki dają szerszy obraz: nawet gdy dane są zapisywane elektronicznie, błędy jeszcze mogą się zdarzyć.

- Istnieje spore ryzyko błędów w identyfikacji pacjentów - mówi badacz. - Uważam, że klienci służb zdrowia powinni być tego świadomi.

Hyman radzi, że jeżeli Twoje dziecko jest w szpitalu, należy upewnić się, że zrozumiałeś ogólny plan leczenia. A gdy personel podaje leki Twojemu dziecku o których wcześniej nie słyszałeś, możesz to głośno powiedzieć.

- Nie powinieneś mieć oporów przed zadawaniem pytań – podkreśla Hyman.

Komentarze do: Czy zdjęcia pacjentów mogą pomóc w ograniczeniu błędów medycznych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz