Szukaj

Czy zanurzenie się w lodowatej wodzie leczy zakwasy?

Podziel się
Komentarze0

Powszechnie uważa się, że zanurzenie w lodowatej wodzie leczy długotrwały dyskomfort wynikający z zakwasów, jednak jak twierdzą badacze, może to nie dawać pożądanego rezultatu.

W porównaniu do osób którzy zanurzyły się w ciepłej wodzie lub nie zanurzyły się w ogóle, sportowcy amatorzy z University of Ulster w północnej Irlandii, stwierdzili, w skali od 1do 10, dwustopniową różnicę bólu mięśni po kolejnych zanurzeniach w wodzie o temperaturze 6°C.

Według autora badania, Chrisa Bleakley, ta 20% redukcja bólu – od około 3 punktów do 1 – może mieć wpływ na elitarnych  sportowców, dla których ważna jest nawet  najmniejsza poprawa wyników. Jednak jeśli chodzi o amatorów, niestety nie zrobi im to większej różnicy. Pomysł na to, że zanurzenie w zimnej wodzie może przyspieszyć leczenie bólu mięśni , który jest skutkiem ciężkich ćwiczenia,  jest powszechny, zwłaszcza w świecie sportowym. Ale to jaki dokładnie ma wpływ, jak również bezpieczeństwo powtarzanych zimnych zanurzeń, jest nadal dyskutowane.

W badaniu, 50 osób pomiędzy 18. a 35. rokiem życia wywołało zakwasy poprzez ciężki wysiłek fizyczny na specjalnej maszynie do ćwiczeń. Robili to przez 5 dni pod rząd, i w ciągu 3 pierwszych dni zastosowano leczenie.  Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup, cztery z nich stosowały zanurzenia w zimnej wodzie, a piąta miała tylko siedzący odpoczynek po ćwiczeniach. Pierwsza z grup najpierw przez minutę zanurzyła się wodzie o  37,8°C,a  potem przez minutę w 10°C.  Druga grupa również zanurzyła się na minutę w 37,8°C  wodzie, a następnie  wyszła  z beczek wodnych. Trzecia grupa moczyła nogi przez 10 minut w wodzie o temperaturze 37,8°C, a czwarta zrobiła to samo w 6°C wodzie.

Badacze chcieli dowiedzieć się, jaki czas i temperatura jest najlepsza. Jednak nie zauważono żadnych znaczących różnic w zakresie ruchu i siły mięśniowej pomiędzy grupami sportowców przed i po zanurzeniu. Jedynie grupa, która przez 10 minut zanurzyła się w 6°C, odczuła zauważalnie mniejsze dolegliwości w porównaniu do reszty siedzącej grupy. U wszystkich osób ból był najsilniejszy po 48 godzinach od ćwiczeń, ale w tamtym dniu siedząca grupa oceniła swój ból  na 3.39 w skali od 1 do 10 punktów,  podczas gdy grupa, która zanurzała się przez 10 minut w 6°C oceniła swój ból na 1.35. Inne grupy oceniały swój ból pomiędzy 2.77 a 3.4

Bleakley i jego zespół wskazują na poprzednie badania w celu poszukiwania odpowiedzi na to, dlaczego lodowe zamoczenia mogą złagodzić zakwasy. Np. lodowata woda może zmniejszyć zapalenie mięśni, stymulować przepływ krwi, sprawić, by nie czuć przetrenowania mięśni lub żeby przynieść chwilową ulgę poprzez zdrętwienie bolącego obszaru.

W walce z zakwasami pomoże także odpowiednia ilość snu, wypoczynku, racjonalne odżywianie i trzymanie się rozsądnego planu treningowego.  Masaż również  jest dobrą opcją dla sportowców na każdym poziomie. Dotychczasowe badania ukazały silne połączenia pomiędzy masażem, a ulgą od zakwasów. Rozprowadza on nagromadzony płyn w mięśniach i zawraca go do krwiobiegu.

Sylwia Moćko

Komentarze do: Czy zanurzenie się w lodowatej wodzie leczy zakwasy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz