Szukaj

Co wiąże łuszczycę z chorobami serca?

Podziel się
Komentarze0

Powiązanie między łuszczycą a chorobami serca od lat jest już obserwowane, aczkolwiek kryjące się za tym mechanizmy pozostają nieznane. A teraz, po raz pierwszy, naukowcom amerykańskim ze szkoły medycznej Case Western Reserve University School of Medicine udało się stwierdzić, iż istnieją przedkliniczne dowody wskazujące na to, że ta zapalna choroba skóry faktycznie prowadzi do choroby serca.Naukowcy pokazują również, że odwrócenie procesu postępowania łuszczycy redukuje ryzyko dla serca.

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą dotyczącą układu odpornościowego. Objawia się ona zapalnymi, czerwonymi łuszczącymi się plamami na skórze i często jest powiązana z bardzo intensywnym swędzeniem. Na całym świecie dotyka ono milionów ludzi.

Natomiast, badanie opublikowane właśnie Journal of Investigative Dermatology, posłużyło się innowacyjnym modelem myszy laboratoryjnej, aby wykazać przyczynowy związek między łuszczycą oraz chorobami serca i układu krążenia.

Badanie przeprowadziła doktor Nicole Ward.

Mysz została genetycznie zaprogramowana tak, aby wyrażała w nadmiarze proteinę zwaną Tie-2 w skórze, skutkiem czego chorowała na chorobę podobną łuszczycy u ludzi. Model ten pozwolił pokazać, że przewlekłe utrzymujące się zapalenie skóry może doprowadzić do zapalenia w dużych tętnicach, takich jak aorta.

Doktor Nicole Ward, profesor dermatologii i nauk neurologicznych w Case Western Reserve University School of Medicine, mówi: nasze odkrycie zmienia rozdanie. Wiedzieliśmy, że istnieje związek między dwiema chorobami, ale nie potrafiliśmy wykazać przyczyny. Epidemiologiczne dowody od tysięcy pacjentów pokazywały, że osoby z łuszczycą są bardziej zagrożone zachorowaniem na chorobę serca, a także zgonem z jej powodu.


Doktor Nicole Ward dodaje jeszcze: wiemy, że osoby cierpiące z powodu chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie dziąseł, toczeń oraz łuszczyca, są bardziej zagrożone pojawnieniem się chorób serca, chorób naczyniowo-mózgowych, a także chorób tętnic obwodowych. Ryzyko zgonu również jest tutaj większe.


Wiele badań statystycznie już pokazało, że chorowanie na łuszczycę prowadzi do komplikacji sercowych. W oparciu o kliniczne raporty, opublikowane do tej pory, wykazujące, że pacjenci z łuszczycą byli bardziej zagrożeni atakiem serca oraz udarem mózgu, doktor Nicole Ward przeprowadziła własne badania z użyciem myszy laboratoryjnej.

Mysz chorowała na łuszczycę, a naukowcy chcieli się przekonać, czy u tego gryzonia również pojawią się komplikacje ze strony układu krążenia, na obraz komplikacji u ludzi.


Uważamy, że przewlekłe zapalnie na dużym obszarze ciała może być przycznyą wzrostu ryzyka pojawienia się komplikacji sercowo-naczyniowych u pacjentów cierpiących z powodu chorób skóry, mówi doktor Nicole Ward. A teraz mamy sposób na udowodnienie tego.

Naukowcy z Case Western Reserve University School of Medicine zmierzyli po prostu poziom tworzenia się skrzepów krwi u myszy z łuszczycą, a także u myszy zdrowej. Okazało się, że czas powstawania tych skrzepów był o wiele krótszy u myszy chorej. A ten krótszy czas, w którym dochodzi do zablokowania naczyń krwionośnych u myszy, można przełożyć na zablokowanie naczyń krwionośnych u człowieka.

W wyniku takiego zatoru w naczyniach krwionośnych dochodzi do zawału seraca albo do udaru mózgu.

Inne obserwacje pokazały jeszcze, że myszy chore na łuszczycę miały również zapalenie ścian naczyń krwionośnych, podobne do tego, które obserwujemy w przypadku miażdżycy tętnic.

Badanie to zostało zaprezentowane na corocznym spotkaniu 2012 Society for Investigative Dermatology Annual Meeting w Raleigh, w Stanach Zjednoczonych.

Komentarze do: Co wiąże łuszczycę z chorobami serca?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz