Szukaj

Ciąża: dlaczego nie należy przerywać leczenia przeciwko astmie

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie holenderskie pokazuje, że duża liczba kobiet chorujących na astmę przerywa swoją terapię w pierwszych miesiącach ciąży. Autorzy badania, zamieszczonego w najnowszym wydaniu Journal of Allergy and Clinical Immunology, nawołują więc lekarzy, aby lepiej wyjaśniali swoim pacjentkom konsekwencje takiego postępowania.Dane pokazują wyraźnie: 3 kobiety z astmą na 10 przerywają zażywanie leków przeciwastmatycznych na czas ciąży.

Analiza danych z blisko 26 000 rejestrów recept w 55 aptekach holenderskich, pokrywających 15-letni okres (1994 – 2009), ujawnia zarazem nowość tego zjawiska, które zaznaczyło się bardzo wyraźnie w 2004 roku, oraz jego utrzymujący się charakter.

Badacze holenderscy nie wyjaśniają jego przyczyn, ale przypominają o ryzyku, jakie niesie ze sobą niewłaściwa kontrola astmy.


Okazuje się bowiem, że z chorobą tą wiąże się wiele komplikacji ciążowych: stan przedrzucawkowy (zmiany ciśnienia tętniczego u ciężarnej), przedwczesny poród, niska waga płodu.

Wiele badań podkreśliło już zwiazek między ciężkością astmy oraz redukcją naczyń włosowatych u płodu, co może wpływać na zmniejszenie ilości tlenu przesyłanego do płodu w trakcie hipoksji (niedobór tlenu w tkankach).

Natomiast, najnowsze badania wykazały, że aktualne terapie przeciwko astmie są ekstremalnie bezpieczne, a ryzyko dla płodu niskie – a na pewno o wiele niższe, niż poważne zagrożenia związane z hipoksją.

Holenderscy naukowcy sugerują, że lepsze informowanie na temat ryzyka związanego z astmą może być niezbędne wśród populacji chorych kobiet, rozważających zajście w ciążę.

Komentarze do: Ciąża: dlaczego nie należy przerywać leczenia przeciwko astmie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz