Szukaj

Chwila dla seniora – to tylko rozważanie odpowiedzi?

Podziel się
Komentarze0

Wielu seniorów jest właściwie tak samo sprawnych umysłowo co młodsi ludzie. Oni raczej skupiają się na dokładności zamiast na prędkości, kiedy podejmują decyzje, to wszystko, tak donosi nowe badanie. Badacze odkryli, że kiedy ludzie w wieku 60 lat i więcej zostają poproszeni o podjęcie szybkiej decyzji, odpowiadają powoli, zupełnie jak małe dzieci.A obydwie te grupy reagują o wiele wolniej niż młodzi dorośli, według nowego badania, opublikowanego w Child Development.

Powolna odpowiedź u dzieci oznacza, że ich mózg w dalszym ciągu dojrzewa, wyjaśnia Roger Ratcliff, współautor tego badania oraz profesor zachowania oraz nauk społecznych na uniwersytecie Ohio State University. Ale pozorne powolne myślenie u starszych osób może być po prostu rezultatem tego, iż seniorzy wybierają dokładność zamiast szybkości, kiedy rozważają.

Nowe badanie może więc mieć bardzo duże reperkusje dla seniorów, którzy martwią się tym, iż z wiekiem coraz wolniej myślą, albowiem może im pozwolić w dalszym ciągu na wolniejszą jazdę samochodem albo wykonywanie innych zadań, które czasami wymagają szybszych reakcji.

Profesor Roger Ratcliff wraz ze swoimi kolegami studiował wpływ starzenia na zdolności umysłowe, przez całą ostatnią dekadę. W swoim nowym badaniu, uczeni przyjrzeli się seniorom oraz innym dorosłym w porównaniu do dzieci. Naukowcy przeprowadzili wiele eksperymentów mających na celu umysłowe zdolności i sprawność we wszystkich przedziałach wiekowych.


W jednym eksperymencie, na przykład, ponad 300 ochotników patrzyło jak grupa gwiazdek świeci na ekranie komputera. Liczba gwiazdek wynosiła od 31 do 70. Ochotnicy mieli szybko zdecydować, czy widzą małą liczbę gwiazdek (od 31 do 50), czy też większą liczbę gwiazdek (od 51 do 70).

Kiedy badacze przyjrzeli się odpowiedziom, odkryli, że czas odpowiedzi i dokładność poprawiały się wraz z wiekiem. Dokładność pozostawała dobra nawet pośród starszych ochotników, ale czas odpowiedzi generalnie ucierpiał, kiedy ludzie się starzeli.

Oczywiście, w niektórych przypadkach, wcześniejsza demencja oraz skutki przyjmowanych leków mogą być przyczyną spowolnienia funkcji mózgowych, ale u zdrowych seniorów, powolny czas reakcji, pośród tych najstarszych, można poprawić, stwierdza profesor Roger Ratcliff.

W innym eksperymencie, profesor wraz ze swoimi kolegami nauczyli starszych ochotników mniejszego skupiania się na dokładności i większego skupiania się na szybkości. Na końcu, seniorzy byli w stanie reagować równie szybko co studenci.

Profesor Roger Ratcliff podejrzewa, że inne deficyty związane z wiekiem, takie jak pogarszanie pamięci, sprawiają, że starsi ludzie są mniej pewni siebie i to właśnie dlatego rozważają oni znacznie dłużej niż młodzi ludzie, ponieważ nie chcą popełniać błędów.

Starsi ludzie nie chcą się pomylić, a więc to, co robią, to przyjęcie bardziej konserwatywnych kryteriów decyzji, a to ich właśnie spowalnia,
pisze w artykule profesor Roger Ratcliff.

Komentarze do: Chwila dla seniora – to tylko rozważanie odpowiedzi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz