Szukaj

Choroba Alzheimera: posiadanie dobrych przyjaciół może mieć działanie ochronne

Podziel się
Komentarze0

Możliwość liczenia na wysokiej jakości sieć socjalną, a prościej mówiąc – możliwość polegania na dobrych przyjaciołach – może być związana z mniejszym ryzykiem zachorowania na demencję oraz na chorobę Alzheimera u starszych ludzi, według badania francuskiego. Badanie było prowadzone przez 15 lat na 2 089 starszych osobach.Naukowcy w rzeczywistości odkryli, iż osoby w wieku 65 lat i więcej, którzy określali siebie sami jako zadowolonych ze swoich stosunków społecznych, byli, starzejąc się, o 23% mniej narażeni na ucierpienie z powodu demencji.

Obecne badania ujawnia, że to raczej jakość, a nie ilość związków socjalnych, wydaje się odgrywać bardzo ważną rolę, chroniącą przed demencją oraz rozwinięciem się choroby Alzheimera. Według autorów badania, wraz z wiekiem, ludzie bardziej cenią i więcej wagi przywiązują do swojej satysfakcji emocjonalnej. W konsekwencji, starsze osoby wraz z wiekiem ograniczają stopniowo swoje znajomości, wybierając wąskie grupy takich krewnych i przyjaciół, z którymi mają związki bardziej ubogacające i głębsze, unikając raczej szerokich i licznych grup znajomych, w przeciwieństwie do ludzi młodszych.


Jakość związków socjalnych oraz jej wpływ na różne aspekty życia była już przedmiotem licznych badań. Wykazano już zresztą korzystne działanie bliskich związków z ludźmi na nasze zdrowie mentalne i dobre samopoczucie. Utrzymywanie dobrych relacji oraz angażowanie się w różnego rodzaju aktywność społeczną może wpływać, na przykład, na funkcje poznawcze, to znaczy na aktywność umysłową, taką jak proces myślenia, zapamiętywanie oraz proces uczenia się.

Naukowcy zachęcają teraz lekarzy oraz samych starszych ludzi do zwracania szczególnej uwagi na jakość ich relacji społecznych. Zalecają też promowanie bliskich stosunków społecznych jako strategii mogących uchronić nas przed demencją w podeszłym wieku.

Komentarze do: Choroba Alzheimera: posiadanie dobrych przyjaciół może mieć działanie ochronne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz