Szukaj

Chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa to dziedzina medycyny należąca do podspecjalizacji chirurgii ogólnej. Chirurg naczyniowy zajmuje leczeniem chorób żył, do których zalicza się między innymi żylaki. Lekarz specjalista diagnozuje również schorzenia dotyczące tętnic, więc osoby podejrzewające u siebie miażdżycę naczyń krwionośnych lub cierpiące na obrzęki limfatyczne mogą skorzystać z jego porad.

Chirurgia naczyniowa

Leczenie chirurgiczne naczyń krwionośnych zastępuje się coraz częściej mniej inwazyjnymi zabiegami. Wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo rozwinięcia się choroby wymagającej interwencji chirurga naczyniowego. Mało aktywny tryb życia, a szczególnie praca siedząca sprzyja powstawaniu żylaków, na które cierpi obecnie około 50% dorosłych osób.

Chirurgia naczyniowa w poprzednich stuleciach

Leczeniem żylaków zajmowali się już lekarze w starożytności. Pierwsze informacje na temat choroby żylnej znaleziono na papirusie datowanym na 1550 rok przed naszą erą. Jednak w tamtych czasach odradzano leczenie operacyjne.

Chirurgia w starożytnym Rzymie i Grecji

Doświadczenia starożytnych Greków i Rzymian stały się podstawą współczesnej chirurgii naczyniowej. W zapiskach sprzed ponad dwóch tysięcy lat badacze odnaleźli informacje o zabiegach chirurgicznych, które miały na celu wyleczenie pacjenta z żylaków. Niestety były wykonywane bez znieczulenia.

Chirurgia naczyniowa w XIX wieku

Za prekursora współczesnej chirurgii naczyniowej uznaje się Friedricha Trendelenburga. Jako pierwszy przeprowadził w 1860 roku zabieg podwiązania żyły odpiszczelowej, który opisał dopiero w 1890 roku.

Diagnozowanie chorób żył w chirurgii naczyniowej

Podstawowym badaniem oceniającym stopień niewydolności żylnej jest badanie ultrasonograficzne żył (USG Duplex-Doppler). Wykonanie tego badania nie wymaga specjalnego przygotowania, tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku USG jamy brzusznej.

Lekarz w trakcie USG bada naczynia krwionośne pod kątem ich wydolności. Dzięki funkcji Dopplera pulsacyjnego jest w stanie ocenić zakres niewydolności żylnej u pacjenta. Podczas takiego badania specjalista może również stwierdzić zakrzepicę żył, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Leczenie żylaków przez chirurga naczyniowego

Żylaki są jednym z głównych objawów przewlekłej choroby żylnej. Na przestrzeni wieków sposób ich leczenia uległ poważnym zmianom. Obecnie chirurgia naczyniowa stoi przed trudnym wyzwaniem, ponieważ żylaki to istotny i ciągle rosnący problem, zarówno socjalny, społeczny, jak i ekonomiczny.

Ostatnio coraz częściej sięga się po mało inwazyjne sposoby leczenia żylaków, które wspiera się środkami farmakologicznymi. Zabiegi chirurgiczne, podczas których usuwane były naczynia krwionośne, zastępuje się technikami wewnątrzżylnymi, do których zalicza się obliterację środkiem chemicznym i ablację promieniem lasera.

Skleroterapia i wewnątrzżylna terapia laserowa w chirurgii naczyniowej

Najnowsze badania pokazują, że mało inwazyjne metody leczenia żylaków są wyjątkowo skuteczne. Jeśli są dodatkowo wspierane lekami i kompresjoterapią, pozwalają w dużym stopniu poprawić komfort pacjenta cierpiącego na refluks żylny i powikłania choroby żylnej, takie jak owrzodzenie goleni.

W takich przypadkach najczęściej stosuje się preparaty farmakologiczne hamujące stany zapalne i działające przeciwobrzękowo i przeciwbólowo.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Chirurgia naczyniowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz