Szukaj

Jak dbać o kolana?

Podziel się
Komentarze0

Często odczuwasz ból w kolanach, a na dodatek coś w nich strzyka? Czy to może być coś poważnego? Takie objawy mogą świadczyć o stanie zapalnym stawów lub o ubytku chrząstki stawowej. Zarówno stan zapalany jak i ubytek chrząstki stawowej mogą przyczynić się do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów, artrozy.

Jak dbać o kolana?

Zrzuć zbędne kilogramy

Nadwaga bardzo obciąża stawy. Tego rodzaju obciążenie może skończyć się nawet operacją.

Uprawiaj nieforsujące ćwiczenia

Gimnastyka wzmacnia kości i mięśnie, zapobiega zesztywnieniu stawów i utrzymuje ich prawidłową ruchomość. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się pływanie. Nie obciąża stawów oraz likwiduje napięcie.

Stosuj odpowiednią dietę

Zadbaj o wysoką ilość nabiału w diecie. Nabiał zawiera wapń – buduje kości i zęby, białko – buduje chrząstki. Kilka razy w tygodniu zjedz rybę – źródło kwasów omega 3 i witaminy D. Działają przeciwzapalnie i wzmacniają kości. Nie żałuj sobie owców i warzyw. Obfitują w antyoksydanty, które opóźniają starzenie się stawów.  Jednym z nich jest witamina C, niezbędna do wytwarzania kolagenu. Ten z kolei buduje chrząstkę i poprawia stan tkanki łącznej. Do potraw używaj oleju lnianego, oliwy, jedz orzechy.

Oprócz kwasów omega 3 są bogate w witaminę E zapobiegającą zapaleniom stawów. Sięgnij po cebulę i czosnek. Zawarte w nich związki siarki hamują wydzielanie hormonów tkankowych podtrzymujących proces zapalany.

Oszczędzaj stawy

Ciężkie zakupy lub bagaże, rozkładaj do dwóch siatek i noś w obu rękach. Gdy musisz podnieść coś ciężkiego ugnij nogi i wyprostuj plecy. Jeśli długo siedzisz, co jakiś czas wstań, przeciągnij się, pospaceruj. Nie garb się.

Noś wygodne buty z elastyczną podeszwą

Elastyczna podeszwa zamortyzuje wstrząsy powstające podczas chodzenia. Twarda podeszwa i buty na wysokim obcasie mogą powodować ból stawów i pleców.

Dostosuj meble do wzrostu

Dostosuj meble do wzrostu, wtedy włożysz mniej wysiłku w pracę przed komputerem, w kuchni.

Mając dużą nadwagę, nie biegaj

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zrzucenie nadwagi jest bieganie. Jednak osoby borykające się z dużą nadwagą,w ten sposób rujnują swoje stawy. Lepiej będzie wybrać inną formę aktywności, np. rower, pływanie. Po zrzuceniu paru kilogramów możesz zacząć biegać. Najlepiej tego typu aktywność zacznij od szybkiego marszu. Zwróć uwagę na odpowiednie buty do biegania, powierzchnię na której zamierzasz biegać, technikę biegania.

Zażywaj suplementy

Pojawiające się dolegliwości ze strony układu kostnego, możesz zniwelować poprzez zażywanie suplementów. Tego typu preparatów mamy dosyć sporo. Możesz wybrać te w formie tabletek, saszetek, kapsułek. Ich zadaniem jest odbudowa tkanki łącznej (w tym kolagenu). Są pomocne również w leczeniu kontuzji.

Rozciągaj mięśnie

Rozciąganie przed treningiem powinno być stałym elementem rozgrzewki. Jednakże należy pamiętać, aby nie ciągnąć nóg za pomocą rąk oraz nie kucać. Może to obciążyć staw kolanowy.

W przypadku nieustających dolegliwości najlepiej udać się do lekarza. Leczenie zazwyczaj jest długie i wymaga samodyscypliny. Ale im wcześniej się go podejmiemy, tym mamy większe szanse na uniknięcie operacji.

Katarzyna Krawczyk

Komentarze do: Jak dbać o kolana?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz