Szukaj

Ostroga piętowa

Podziel się
Komentarze0

To choroba kości pięty. Objawia się dokuczliwym bólem odczuwanym pod piętą i utrudniającym stanie i chodzenie. Najczęściej dotyczy osób starszych, ludzi pracujących cały dzień na stojąco. Powstaje na skutek zwyrodnienień i przeciążeń: na skutek ciągłego drażnienia okolicy kości piętowej odkładają się złogi wapienne tworzące narośl kostną (tzw. ostroga), wywołującą przewlekłe zapalenie. Zapobiec ostrodze piętowej można nie przeciążając stóp, dobierając odpowiednie buty, unikanie dłuższego chodzenia na wysokich obcasach, unikanie nadwagi.

Rozpoznanie: stwierdzenie bolesnego ucisku pod przyśrodkową stroną guza piętowego. W badaniu rentgenowskim widać dziobiastą wyrośl kierującą się od guza piętowego ku przodowi.

Leczenie. Wkładki ortopedyczne mające otwór w miejscu ostrogi, odciążające bolesną okolicę, leczenie fizykalne ultradźwiękami, diatermią krótkofalową, zastrzyki steroidowe z lignokainą. W przypadku uporczywych bólów stosuje się naświetlanie promieniami rentgenowskimi. Nie leczy się operacyjnie ostrogi piętowej, gdyż takie leczenie nie daje lepszych wyników od leczenia zachowawczego. W przypadku nadwagi i stopy zniekształconej nadwagą, stosuje się przede wszystkim dietę, aby odciążyć piętę, oraz wkładki ortopedyczne.


Komentarze do: Ostroga piętowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz