Szukaj

Diagnostyka chorób żylnych

Podziel się
Komentarze0

Choroby żylne utrudniają życie szczególnie kobietom. Ich  przyczyny są rożne, jednak do  najczęstszych należą zaburzenia układu krążenia oraz skłonności dziedziczne. W diagnostyce i leczeniu tego typu chorób stosuje się szereg metod, poczynając od prostych i bezbolesnych, kończąc na tych bardziej zaawansowanych i inwazyjnych. 

Diagnostyka chorób żylnych

Jak dochodzi do ich rozwoju?

Na początek parę słów o samych przyczynach chorób.

Szczególnie narażone na tego typu choroby są  osoby z nadwagą, mało aktywne, mające skłonności dziedziczne do tego typu chorób oraz kobiety w ciąży i osoby starsze.

Schorzenia te utrudniają życie pacjenta i przyczyniają się do obniżenia samopoczucia i jakości życia. Nie wolno bagatelizować objawów choroby. Gdy zauważysz u siebie symptomy choroby  należy jak najszybciej udać się do lekarza. Często zdarza się tak, że dolegliwości nóg towarzyszą wielu chorobom, dlatego tak ważna jest szybka i poprawna diagnoza.

Badania kliniczne

Leczenie chorób żylnych rozpoczynamy od dokładnego wywiadu z pacjentem, podczas którego lekarz dowiaduje się o przebytych chorobach, pracy serca, układu krążenia i układu oddechowego. Zebrane informacje pomagają lekarzowi w postawieniu odpowiedniej diagnozy i właściwym doborze leków.

Przed wizytą u lekarza należy odpowiednio się przygotować. Postaraj się przypomnieć sobie, a najlepiej spisz na kartce, przebyte choroby żył, uraz sportowe, których doświadczyłeś w przeszłości, przebyte operacje oraz niepokojące symptomy. 

Nie zapomnij o poinformowaniu o innych chorobach, szczególnie tych związanych z przemianą materii np. cukrzycy, zaburzeniach hormonalnych oraz o chorobach związanych z układem krążenia między innymi, czy cierpisz na nadciśnienie bądź chorobę wieńcową.

Lekarz zapyta również o twoje życie codziennie, a mianowicie o aktywność zawodową oraz zajęcia w czasie wolnym, a także o twój sposób odżywiania. Wspomnieć należy też o występowaniu chorób żylnych w twojej rodzinie.


Po wywiadzie lekarskim, na podstawie specjalnych testów żylnych lekarz ocenia między innymi funkcjonowanie zastawek. Wyniki testów i przeprowadzony wywiad są podstawa do stwierdzenia choroby. Współczesna medycyna dysponuje również wieloma metodami diagnostycznymi, które pomagają w poprawnej diagnozie.

Badania przy użyciu aparatury:

Metoda Dopplera

Należy do najczęściej wykonywanych badań. Ma wiele zalet: jest bezbolesna i nie wymaga aktywnej współpracy pacjenta. Polega na zbliżeniu sondy do badanego miejsca. Fale dźwiękowe nieszkodliwie i bezboleśnie wnikają do warstw tkanek napotykając na swej drodze wiele struktur odbijając się od nich jak echo. Odbieramy to jako lekki szum. W głowicy urządzenia  znajduje się mikrofon, który zapisuje krzywą przebiegu odbitych fal.


Wysokie dźwięki oznaczają, że krew płynie z dużą szybkością. Dzięki tej metodzie lekarz ma możliwość dokładnego stwierdzenia, które zastawki  działają prawidłowo, a które nie.

Ultrasonografia

Metoda ta  łączy w sobie  metodę  ultradźwięków Dopplera i badanie ultradźwiękami dające obraz. Przy pomocy sondy ultradźwiękowej można uzyskać obraz tkanek oraz wnętrza ciała. Natomiast aparat Dopplera umożliwia obserwowanie struktur ruchomych. Ultrasonografia podobnie jak metoda Dopplera jest bezbolesna, nie obciąża pacjenta. Stosowana jest głównie w diagnostyce zakrzepicy.

Reografia

Metoda ta opiera się na zjawisku odbijaniu promieni świetlnych od ciał stałych. Podczas badania lekarz umieszcza głowicę pomiarową wraz ze źródłem światła na skórze, na wewnętrznej stronie kostki. Światło, które wniknęło w skórę jest osłabione przez tkanki. Światło niestłumione wraca częściowo na powierzchnię skóry.

Jeśli w naczyniach znajduje się za dużo krwi, to czerwone ciałka pochłaniają dużo światła i niewiele powraca na powierzchnię. Otrzymujemy słaby sygnał. Celem tego pomiaru jest zbadanie stanu napełnienia żył krwią.

Metody radiologiczne

Metody te są dodatkowym badaniem mającym dostarczyć dodatkowych informacji w postaci obrazu naczyń krwionośnych. Stosuje się je w szczególnych przypadkach, gdy zwykłe badania kliniczne i badania za pomocą aparatury nie wystarczają do postawienia diagnozy.

Flebografia

Polega na wstrzyknięciu do żyły stopy środka kontrastowego. Następnie wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. Pod koniec badania lekarz sprawdza wydolność zastawek żylnych. W tym celu pacjent prze jak podczas oddawania stolca. Uszkodzenie zastawek stwierdza się na podstawie obserwacji żył.

Przy uszkodzonych zastawkach obserwujemy cofanie się krwi w żyłach.

Badanie to niestety niesie ze sobą skutki uboczne. Przeciwwskazaniem do tego typu badań są choroby tarczycy, ciąża .

Jak mogliśmy zauważyć metod diagnostyki tego typu chorób żylnych jest wiele. Ważne jest, abyśmy nie bagatelizowali objawów i w razie potrzeby jak najszybciej zwrócili się o pomoc do specjalisty.

Dbajmy też o swoje zdrowie na co dzień, aby nie dopuścić do rozwoju dolegliwości. Nasze zdrowie i samopoczucie leży w naszych rękach.

Komentarze do: Diagnostyka chorób żylnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz