Szukaj

Przyczyny schorzeń nóg

Podziel się
Komentarze0

Zdrowe nogi sprawiają, że możemy cieszyć się życiem i w pełni z niego korzystać. Niestety, często my kobiety uskarżamy się na przeróżne schorzenia nóg. Zła dieta, brak aktywności fizycznej, siedząca praca, czy też ciąża negatywnie odbijają się na kondycji naszych kończyn.

Przyczyny schorzeń nóg

Przyczyną dolegliwości nie zawsze są chore żyły. Źródłem problemu mogą być przeróżne schorzenia. Sprawdź, co może dolegać Twoim nogom.

Zaburzenia odpływu krwi żylnej – och te ciężkie nogi!

Schorzenia żył powodują wiele dolegliwości. Ich przyczyną są zaburzenia w układzie krążenia krwi lub stan zapalny żył. Najłatwiej zauważalnymi objawami są uczucia: ciężkości w nogach, obrzmienia i bólu nóg.

Skąd biorą się obrzęki?

Za pewne nie raz miałaś wrażenie, że Twoje nogi są z kamienia – ciężkie, opuchnięte i twarde. Uczucie to spowodowane jest objawem zastoju krwi. Kiedy krew zbierze się w nogach, zrozumiałe, że wydają się cięższe.

Obrzęki powstają natomiast, gdy płyn z naczyń krwionośnych przedostaje się do przestrzeni międzykomórkowej. W zależności, gdzie pojawiają się obrzęki i czy dotyczą obu nóg, czy tylko jednej, świadczyć to może o rożnych dolegliwościach.

Obrzęki wieczorne na podudziach dotyczą najczęściej osób wykonujących pracę stojącą. Do puchnięcia nóg przyczynia się tutaj przede wszystkim długie stanie w jednej pozycji, a co za tym idzie brak ruchu mięśni. Można im łatwo zapobiec robiąc sobie kilkuminutowe przerwy w pracy, podczas których rozruszamy swoje mięśnie.  

Jeżeli obrzęki są ostre i pojawiają się na stopach i w stawiach skokowych – może to być objaw zakrzepicy żył.

Natomiast obrzęki na obu podudziach sięgające ud, mogą wskazywać na zakrzepicę żyły miednicznej.

Pamiętajmy, że jeśli problemy z uczuciem ciężkości utrzymują się zbyt długo lub gdy są bardzo uciążliwe, powinniśmy udać się do lekarza, który pomoże nam usunąć dolegliwości.

Zaburzenia ukrwienia tętniczego – niedrożność tętnicza

Jest to bardzo częsta dolegliwość nóg, dotyczy schorzenia tętnic – naczyń krwionośnych transportujących krew z serca do całego organizmu.

Tętnice zostają zatkane przez złogi wapnia i cholesterolu odkładającego się na ścianach naczyń krwionośnych. Powoduje to zwężenie się ich światła, a im ciaśniejsze tętnice, tym nogi bardziej nas bolą, ponieważ tkanki nie otrzymują dostatecznej ilości tlenu.


To schorzenie może Cię szczególnie dotyczyć, gdy: palisz papierosy, masz nadwagę, cierpisz na cukrzycę, podwyższony poziom tłuszczów i kwasu moczowego we krwi oraz, gdy jesteś nieaktywny fizycznie.

W przypadku łagodniejszej formy schorzenia stosuje się tzw. treningi marszowe, które poprawiają obieg krwi uszkodzonej tętnicy. W cięższych przypadkach możliwe jest również leczenie chirurgiczne, które polega na wyskrobaniu złogów wapiennych lub zastąpieniu zwężonego miejsca żyłą pacjenta lub sztuczną.

Schorzenia neurologiczne


Dolegliwości nóg powodowane są często uciskiem wywieranym na nerwy.

Ból kulszowy

Dość częstą dolegliwością jest ból kulszowy, który spowodowany jest uszkodzeniem tarczy międzykręgowej w rejonie lędźwiowego odcinka kręgosłupa i kości krzyżowej.

Objawy mogą ujawniać się latami. Możemy odczuwać kurcze łydek lub bóle występujące przy zmęczeniu. Powodowane są one powolnym wysklepianiem się tarczy międzykręgowej w przewód nerwowy.


Pomocne są tutaj masaże oraz odpowiednia gimnastyka. Gdy jednak dochodzi do zaburzeń czucia, konieczna jest operacja.

Polineuropatia


To choroba objawiająca się bólem i mrowieniem w stopach i rękach. Jest to schorzenie nerwów, które prowadzić może do porażeń i owrzodzeń podudzi. Spowodowana jest przede wszystkim przez cukrzycę, alkoholizm, niektóre leki oraz choroby infekcyjne.

Leczenie polega na usunięciu przyczyny choroby. Należy unormować poziom cukru, przestać spożywać alkohol oraz leczyć pozostałe schorzenia.

Choroby serca i nerek

  • choroby serca
Przy niewydolności serca, krew nie jest prawidłowo pompowana, co sprawia, że wzrasta ciśnienie w kończynach dolnych, a krew przeciskana jest do tkanek. Gdy w tkankach gromadzi się zbyt dużo płynu – powstają obrzęki.

Do niewydolności serca przyczyniają się: nadciśnienie tętnicze, wady zastawek, zaburzenia rytmu serca, jak również schorzenia mięśnia sercowego.

Dolegliwości można usunąć za pomocą leczenia operacyjnego, farmakologicznego, a przede wszystkim należy zmienić swój styl życia.

  • choroby nerek
Niewydolność nerek prowadzi do tego, że nerki nie mogą wydalać moczu. Jego produkcja zostaje zahamowana, a w organizmie zaczynają gromadzić się płyny powodujące obrzęki. Jest to duży problem nie tylko ze względu na pojawiające się dolegliwości nóg, ale także z tej przyczyny, iż nie dochodzi wówczas do wydalania z organizmu szkodliwych substancji.

Nieodpowiedni poziom elektrolitów w organizmie


Za wydalanie wody z organizmu odpowiadają także elektrolity. Są to sole mineralne, których równowaga w organizmie ma ogromne znaczenie w procesach przemiany materii.

Do najważniejszych należy chlorek sodowy, który posiada zdolność wiązania wody w naczyniach krwionośnych. Nadmiar soli powoduje gromadzenie się wody w obiegu krwi i tkankach.

Istotny jest tez magnez, którego niedobór objawia się kurczem mięśni, brakiem równowagi psychicznej, stanami depresyjnymi, zaburzeniami rytmu serca.

Leczenie w tym przypadku polega na przyjrzeniu się swojej diecie. Wprowadźmy do niej więcej warzyw, owoców (szczególnie bananów), orzechów oraz pełnego ziarna.

Przyczyn dolegliwości nóg jest wiele. Ważne jest, aby właściwie je zdiagnozować i rozpocząć prawidłowe leczenie. W każdym przypadku pamiętać powinniśmy o znaczeniu prawidłowej diety i aktywności fizycznej, które nie tylko zmniejszają dolegliwości towarzyszące chorobom, ale także skutecznie im zapobiegają.

Komentarze do: Przyczyny schorzeń nóg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz