Szukaj

Powikłania w chorobach żylakowych

Podziel się
Komentarze0

Żylaki mogą powstawać z wielu różnych przyczyn. Chorzy chcą się ich pozbyć nie tylko ze względów estetycznych, ale również dlatego, że powodują one wiele dolegliwości bólowych, jak i problemów z poruszaniem się.

Powikłania w chorobach żylakowych

Niestety wraz z rozszerzeniem żył mogą powstać też inne nieprzyjemne dolegliwości. Przekonaj się czy znasz zagrożenia, jakie niosą za sobą żylaki.


Czym są żylaki?

Żylaki powstają na skutek nieprawidłowego działania mechanizmów pompujących krew. Jeżeli na ściany żył długotrwale nakładany jest silny nacisk np. podczas długotrwałego siedzenia lub stania, może dojść do zbyt dużego rozciągnięcia żył. Wówczas zbiera się w nich coraz więcej krwi i są widoczne na skórze, właśnie w postaci żylaków.

Metody leczenia żylaków


Istnieje kilka metod leczenia żylaków. Do najpopularniejszych  zalicza się leczenie uciskowe oraz operacyjne. Coraz popularniejsze staje się także ich laserowe usuwanie, jak również stosowanie w tym celu zabiegów mikrochirurgicznych. Decyzję o tym, którą z dostępnych metod leczenia wybrać nie jest prosta, ponieważ żaden ze sposobów nie gwarantuje całkowitego pozbycia się problemu.

Najczęstsze powikłania po żylakach


Istnieje kilka dolegliwości, które bardzo często towarzyszą żylakom. W przypadku wystąpienia któregoś z powikłań, chorzy powinni przebywać pod stałą opieką lekarską. Oto najczęściej pojawiające się powikłania:


1. Zakrzepowe zapalenie żył

Do tej sytuacji dochodzi, gdy w żyłach powierzchniowych utrzymuje się stan zapalny, sprzyjający tworzeniu się skrzepów. Powstające grudki mogą się oderwać, a następnie popłynąć wraz z krwią w kierunku ważnych narządów. Jeżeli dojdzie tam do zatkania naczyń krwionośnych, nastąpi zator, którego skutki mogą zagrażać życiu. 


2. Wypryski

Tym terminem określamy zastojowe zapalenie skóry. Wypryski najczęściej powstają wokół drobnych uszkodzeń tkanki na skórze. Ich wilgotna wydzielina powoduje swędzenie i pieczenie.

3. Obrzęk limfatyczny

Powstaje on na skutek nieprawidłowego odprowadzania wody z tkanek, co prowadzi do gromadzenia się jej w ustroju. W miejscu obrzęku wytwarza się przewlekły stan zapalny.

4. Zmiany na paznokciach


Pojawiają się u 50% chorych na żylaki. Najczęściej paznokcie krzywią się, tworząc tzw. „paznokcie szponiaste". Pod nimi mogą wytworzyć się także twarde zrogowacenia. Czasami zmiany te wywołuje grzybica, którą można skutecznie leczyć specjalnymi lakierami.

5. Następstwa ortopedyczne

Gdy pojawia się w nogach ból, człowiek stara się jak najbardziej ograniczać poruszanie nimi. To niestety powoduje nieprawidłowe obciążanie kończyn albo przeciążenia stawów skokowych lub kolanowych, czasami nawet biodrowych. W zużywających się w ten sposób stawach wytworzyć się mogą zmiany zwyrodnieniowe.

Leczenie powikłań

Leczenie powikłań opiera się w dużej mierze na usuwaniu ich objawów, ponieważ większości z nich nie da się całkowicie wyeliminować. W sytuacji pojawienia się któregoś z powikłań należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zaleci odpowiednią metodę terapii.

Podczas podjęcia decyzji o leczeniu żylaków warto pamiętać, że z każdym dniem zwłoki ryzyko wystąpienia powikłań rośnie. Pamiętaj, że nie podejmując żadnych czynności narażasz nie tylko swoją urodę, ale również i zdrowie.

Komentarze do: Powikłania w chorobach żylakowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz