Szukaj

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej

Podziel się
Komentarze0

Przewlekła niewydolność żylna powstaje poprzez nadciśnienie żylne pojawiające się przy ucisku na żyły, zwężeniu żył w wyniku zakrzepicy, braku lub zniszczeniu żylnych zastawek, które zapobiegają cofaniu się krwi. Prowadzi to do zastoju krwi żylnej.

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej

Jest to stan w którym dochodzi do występowania objawów zastoju krwi żylnej. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Narażone są na nią osoby pracujące w trybie siedzącym lub stojącym. Zachorowaniu sprzyja ciąża, otyłość, zażywanie doustnej antykoncepcji, płaskostopie, wysoki wzrost. Przewlekła niewydolność żylna może być wrodzona, ale większy wpływ ma na jej występowanie ma tryb życia.

Częstą przyczyną jest zakrzepica żył głębokich. Przez nią dochodzi do przeciążenia naczyń powierzchniowych, poszerzenia tych naczyń i do ich niewydolności.

Objawy są zmienne w zależności od zaawansowania choroby, postępują w czasie. W pierwszy etapie, niewydolności żylnej towarzyszy uczucie ciężkości kończyn. Żyły powierzchniowe są zauważalne poszerzone. Pojawiają się częste skurcze i bóle kończyn dolnych. Długie przebywanie w pozycji siedzącej, albo pozostawanie w pozycji stojącej, a także wysoka temperatura tylko nasilają dolegliwości. W kolejnym etapie pojawiają się żylaki kończyn dolnych. Jest to trwałe poszerzenie się żyły powierzchniowej. Średnica poszerzenia w pozycji stojącej ma długość ponad 3 mm.


Pojawia się opuchlizna kończyn dolnych. W przypadku odpoczynku, zwykle z uniesionymi do góry  nogami obrzęk ustępuje, jednak z czasem zaczyna przybierać postać trwałą, nieodwracalną. Na skórze pojawiają się białe przebarwienia skóry. Jest to związane z jej zanikiem. Zaburzenie krążenia doprowadza do utrzymującego się stanu zapalenia skóry i tkanki podskórnej, co doprowadza do powstawania owrzodzeń.


Owrzodzeniem nazywamy mokrą, trudno gojącą się ranę, która występuje w oddalonej części podudzia nad kością przyśrodkową. Wraz z rozwojem choroby i jego stanu zaawansowania, owrzodzenia mogą rozprzestrzenić się na dużą powierzchnię podudzia.

Diagnostyka

Aby zdiagnozować chorobę stosuje się próby opasowe, pomiary obwodów kończyn, badanie dopplerowskie z zastosowaniem fali ciągłej, a także usg. Wykonuje się też inne badania: pletyzmografię, flebografię, termografię, a także tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Leczenie

Do leczenia z całą pewnością można zaliczyć zmianę stylu życia. Unikanie długiego stania i siedzenia z nogami zgiętymi pod kątem prostym będzie niezbędne. Ruch jest tutaj najlepszym lekarstwem i chorzy powinni zażywać codzienną dawkę ćwiczeń. Można stosować leczenie uciskowe korzystając z opasek lub pończoch. Zapobiega to zaleganiu krwi w żyłach powierzchniowych.

Leczenie farmakologiczne może poprawić jakość życia, ale nie jest w stanie ochronić przez rozwinięciem się zaawansowanych zmian w przewlekłej niewydolności żylnej. Owrzodzenia należy oczyścić z martwej tkanki i dbać o to, aby nie doszło do zakażenia. Stosuje się do tego opatrunki, środki antyseptyczne i antybiotykoterapię.
W przypadku leczenia inwazyjnego choroby, lekarz wstrzykuje środek powodujący zarastanie żylaków, ich usunięcie, bądź zaproponuje plastyczne zastawki żylne.


Autor:

Natalia Ul

Komentarze do: Objawy przewlekłej niewydolności żylnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz