Szukaj

Domowe sposoby na haluksy

Podziel się
Komentarze6

Haluksy lub paluch koślawy, to schorzenie objawiające się nabytym zniekształceniem kości stopy. Tego typu zmiany zachodzą powoli i warto je obserwować, aby w odpowiednim momencie zastosować właściwe środki uniemożliwiające dalsze ich postępowanie. Zaniedbanie tego problemu może przerodzić się w bolesną chorobę skutkującą kłopotami z poruszaniem się i trudnościami z dobraniem obuwia.

Domowe sposoby na haluksy


Przyczyny powstawania haluksów

Haluksy powstają najczęściej poprzez postępujące, boczne odchylenie ustawienia palucha stopy (największego palca), w stawie śródstopno-paliczkowym oraz odchylenie palca szpotawego (palca przyśrodkowego) w pozycji pierwszej z kości śródstopia.

Haluksy uważa się za chorobę cywilizacyjną, której przyczyną było pojawienie się butów na wysokim obcasie. Dlatego też często opisuje się tą chorobę jako typowo kobiecy problem.

Haluksy mogą występować jednak także u pań, które nie chodzą na obcasach oraz u mężczyzn. Te przypadki są spowodowane głównie przez genetykę oraz inne czynniki w rodzaju, np. płaskostopia.

Do powstawania haluksów dochodzi zwykle, gdy wystąpi równocześnie kilka czynników, czyli:

 • kobieca płeć
 • obciążenie genetyczne (przeważnie ze strony matki)
 • chodzenie na wysokich obcasach
Jak zapobiec haluksom?

Nawet jeśli należysz do grona osób, znajdujących się w grupie ryzyka, wciąż możesz poczynić starania, by nie dopuścić do rozwoju tej choroby. Zapobiec haluksom możesz, stosując się do poniższych zasad:

 • unikaj chodzenia na bardzo wysokich obcasach
 • unikaj zbyt ciasnego obuwia i butów posiadających wąskie czubki
 • zmieniaj obuwie kilka razy w ciągu dnia
 • nie noś przez cały dzień płaskich klapek
 • uprawiaj sporty, które nie obciążają stóp, np. jazda na rowerze i pływanie
 • od czasu do czasu chodź boso
 • pilnuj swojej masy ciała - nie przybieraj zbytnio na wadze
Leczenie operacyjne jest konieczne?


Można wyleczyć haluksy operacyjnie na wiele sposobów. Wybór właściwego leczenia jest uzależniony od konkretnego przypadku i stopnia zaawansowania choroby. Tego typu operacje są jednak drogie, ich koszt może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Polegają one na ustawieniu oraz utrwaleniu stawu śródstopno-paliczkowego, bądź śródstopno-klinowego w odpowiedniej płaszczyźnie.

Domowe sposoby na haluksy

Na szczęście istnieją także domowe sposoby walki z haluksami. Zanim zdecydujemy się na operację warto podjąć następujące działania:

 • Ćwicz - przy haluksach zaleca się gimnastykę polegającą na rozciąganiu oraz wzmacnianiu mięśni stóp. Ćwiczenia nie wyprostują krzywego palucha, jednak pomogą pozbyć się bólu spowodowanego przez płaskostopie poprzeczne, które jest jednym z przyczyn haluksów. Aby ćwiczenia były efektywne, należy ćwiczyć przez 10-15 min każdego dnia. Najlepszymi ćwiczeniami są: podnoszenie chusteczki lub woreczka palcami stóp i chodzenie boso po miękkiej powierzchni, np. dywanie. Sporty, które są korzystne dla stóp to także jazda na rowerze oraz pływanie. Należy jednak zrezygnować ze sportów, które przeciążają przodostopie, np. z joggingu;
 • Noś odpowiednie buty - wysokie obcasy nie służą naszym stopom. Dlatego unikaj ich lub chodź w nich krótko, najwyżej 3 lub 4 godziny. Po spacerze na obcasach, koniecznie zrób swoim stopom przerwę. Najlepiej zrób im także masaż lub ciepłą kąpiel. Dobrym rozwiązaniem jest zmienianie butów kilka razy w trakcie dnia, nawet jeżeli nie powodują u nas dyskomfortu. Taka zmiana obuwia ma na celu pozwolenie palcom stóp na ułożenie się w różnych pozycjach. Kupując buty należy pamiętać o tym, aby miały one szerokie noski, na tyle, aby nie uciskały palców. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby odległość najdłuższego palca od czubka buta wynosiła co najmniej pół centymetra;
 • Noś wkładki - dla leczenia haluksów korzystne jest także noszenie wkładek leczących płaskostopie poprzeczne. Można skorzystać także z klinów z gąbki, które wsuwa się między palce. Stosuje się też osłony, które pomagają ochronić staw dużego palca przed otarciami i innymi urazami.
Pamiętaj jednak, że przy zaawansowanych problemach nie wystarczają domowe sposoby na haluksy. Dlatego warto zgłosić się do lekarza ortopedy, który postawi właściwą diagnozę i jeśli będzie taka potrzeba, skieruje na operację.

Haluksy powodują znaczne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, a dodatkowo wyglądają nieestetyczne. Tak więc warto im zapobiegać, a jeśli problem już się pojawił, należy jak najszybciej poddać się leczeniu.

Komentarze do: Domowe sposoby na haluksy (6)

Grażyna55
Grażyna55 06-02-2016 22:33

Maść na haluksy

6

Czy ktoś jest mi w stanie polecić jakąś dobrą maść na haluksy?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze