Szukaj

Jak powstają żylaki?

Podziel się
Komentarze1

Nadmiernie rozszerzone żyły, zwane powszechnie żylakami, są chorobą, która dotyka coraz więcej osób. Żylaki nie tylko źle wyglądają, lecz także mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Jak powstają żylaki?

Czym są żylaki?


Żyły spełniają w naszym organizmie dwa podstawowe zadania. Pierwszym z nich jest transport krwi do serca. Jako, że większość ciała znajduje się poniżej serca są one zmuszone do pompowania krwi w górę. Byłoby to niemożliwe, gdyby nie fakt, że w żyłach znajdują się się zastawki żylne, których głównym zadaniem jest zapobiegać cofaniu się krwi do nóg. Bardzo podobnie działa także kolejny ważny system pompujący, mianowicie pompy mięśniowe.

Mięśnie nóg kurczą się podczas ruchu, powodując ucisk na żyły nóg znajdujące się pomiędzy mięśniami i kośćmi. W ten sposób tworzy się silny, skierowany do serca strumień krwi. Kolejną siłą napędową strumienia krwi żylnej jest oddychanie. Podczas wdechu klatka piersiowa rozszerza się, wytwarzając podciśnienie, nie tylko zasysa powietrze, lecz także transportuje krew z żył brzusznych do żył klatki piersiowej.

Jeżeli, któryś z systemów pompujących, bądź też zastawki działają nieprawidłowo dochodzi do zastoju krwi w żyłach. W momencie w którym dochodzi do odkładania się zbyt dużych ilości krwi w żyłach, nadmiernie się one rozszerzają tworząc tym samym żylaki.

Jak powstają żylaki?


W wyniku nieprawidłowego działania, któregoś z wyżej wymienionych systemów pompujących dochodzi do zastojów krwi. Spiętrzająca się krew powoduje ciągły wzrost ciśnienia, tym samym obciążając ściany żył. Żyły mimo tego, iż są w stanie pomieścić ogromne ilości krwi, a ich ścianki są bardzo elastyczne i rozciągliwe, w pełnym momencie nie wytrzymują i rozszerzają się tworząc nad najbliżej położoną zastawką narośl. Tym samym zastawki przestają być niewydolne, powodując cofanie się krwi. W ten sposób powstają żylaki. Mogą one także powstać w wyniku przebytego zapalenia żył.


W chwili, gdy dochodzi do zastoju krwi w żyłach oraz jej obniżonego przepływu, powstaje przewlekła niewydolność żył. Sprawny transport jest już niemożliwy. Na ciele zaczynają pojawiać się żylaki od których powoli zaczynają odchodzić maleńkie rozgałęzienia, zwane popularnie „miniżylakami”. Żylaki wraz ze swoimi odgałęzieniami tworzą siatkę podskórną o niebiesko-różowawym kolorze.


Przyczyny powstawania żylaków


Żylaki najczęściej powstają na kończynach dolnych, ze względu na to, że to właśnie z naszych nóg transportowana krew ma najdłuższą drogę do serca. Do zastojów krwi najczęściej dochodzi podczas długiego siedzenia lub stania. Wtedy to najtrudniej żyłom jest pompować krew.

Krew w momencie zastoju zaczyna coraz bardziej naciskać na ściany żył, które często tego nie wytrzymują i nadmiernie się rozciągają. Jednakże to nie tylko zbyt długie siedzenie lub stanie powoduje powstawanie żylaków. Do ich powstania przyczynia się także brak ruchu i otyłość. Ciężka praca fizyczna także sprzyja tworzeniu się niebieskiej sieci podskórnej.

Chcąc zapobiec żylakom powinniśmy zwrócić uwagę na to jakie zażywamy leki. Niektóre sterydy oraz pigułki antykoncepcyjne i tabletki hormonalne doprowadzają do tworzenia się zatorów w naszych żyłach. Zły przepływ krwi do serca powoduje także nieprawidłowy ubiór. Zbyt obcisłe spodnie uciskają nasze żyły praktycznie uniemożliwiając im pompowanie "czerwonego płynu". Nadmierne rozszerzanie się żył powoduje także zbyt duże ciepło. W obawie przed żylakami powinniśmy ograniczyć czas spędzany w saunie, solarium, a nawet w wannie z gorącą wodą.

Jedną z najważniejszych przyczyn powstawania choroby jest oczywiście złe odżywanie. Warto unikać w swoim pożywieniu produktów, które mogłyby zakwaszać nasz organizm. Trzeba pamiętać także o tym, że jedną z przyczyn powstawania żylaków są niestety nasze geny.

Czy żylaki są groźne?

W pierwszym stadium choroby żylaki nie są groźne, jednakże nie podejmując natychmiastowego leczenia możemy doprowadzić do ciężkich powikłań, zagrażających nawet życiu. Z czasem może dochodzić do puchnięcia miejsc w którym występują żylaki, a nawet może dojść do zaburzeń w prawidłowym odżywianiu skóry. W obrębie nadmiernie rozszerzonych żył często także dochodzi do powstawania zakrzepów i stanów zapalnych.

Żylaki są poważną chorobą, dlatego też jeżeli już się pojawią nie możemy ich zlekceważyć i powinniśmy podjąć natychmiastowe leczenie. Warto wcześniej pomyśleć o tym jak powstają żylaki, w myśl dewizy, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Komentarze do: Jak powstają żylaki? (1)

weronikawozniak792
weronikawozniak792 28-04-2018 15:12

Varosin Forte Max

1

Nacierpiałam się trochę z powodu żylaków, natomiast u mnie na szczęście sprawa nie wymagała innego leczenia jak poprzez tabletki, czy maści. Trochę eksperymentowałam, ale w końcu udało mi się kupić coś co działa i była t... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze