Szukaj

Chińskie zioła mogą zmniejszyć uderzenia gorąca

Podziel się
Komentarze0

U kobiet stosujących chińskie formuły ziołowe wystąpiło aż o ponad 50% mniej uderzeń gorąca wynikających z menopauzy, według nowego badania uczonych z Hong Kongu. A dokładniej, pośród kobiet stosujących ziołowe mieszanki o nazwie Er-xian (EXD), częstotliwość codziennych napadów gorąca spadła o 62%, w porównaniu z 52% spadkiem odnotowanym u kobiet przyjmujących placebo.- Jest to umiarkowany efekt, ale nie zerowy efekt - powiedziała Katherine Newton z Group Health Research Institute w Seattle, naukowiec, która bada ziołowe terapie.

Newton dodała również, że zanim poleci chińską terapię kobietom, chce zobaczyć wyniki badań i potwierdzić, że zioła są zupełnie bezpieczne. Nie ukrywa, że byłoby to świetną alternatywą do istniejących leków stosowanych obecnie w celu leczenia objawów menopauzy.

- Hormonalna terapia zastępcza jest uważana za najbardziej skuteczne leczenie objawów związanych z menopauzą, jednak kobiety szukają alternatyw, ponieważ nie jest to w pełni bezpieczna metoda - twierdzi prof. Yao Tong z University of Hong Kong, autorka nowego badania.

Wywar z Er-xian (EXD) zawiera związki wyodrębnione z korzeni, łodyg lub liści sześciu chińskich ziół, przetwarzanych w granulki, a następnie pakowanych w saszetki do przygotowywania herbaty.


Aby uzyskać bardziej wiarygodną ocenę tego, jak dobrze EXD wpływa na objawy menopauzy, naukowcy zaprosili do badania 101 kobiet w wieku 40 - 50 lat przechodzących menopauzę ze wszystkimi nieprzyjemnymi objawami.


Kobiety te spożywały ziołową formułę dwa razy dziennie przez 12 tygodni. Połowa kobiet piła EXD, podczas gdy druga połowa piła fałszywe lekarstwa, które składały się z herbaty, karmelu i ziołowych związków.

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem leczenia, kobiety poproszono o opis ataków gorąca. Napadów tych w grupie EXD odnotowano średnio 5,8 na dzień, w drugiej grupie 5 dziennie. Po kuracji, liczba ataków spadła do 2,2 w pierwszej grupie i do 2,5 w drugiej.

- Chociaż wcześniejsze badania wykazały, że EXD może pomóc w zmniejszeniu uderzeń gorąca, nie były to wysokiej jakości eksperymenty - piszą naukowcy w czasopiśmie medycznym Menopause. - Badacze z Hong Kongu nie porównali EXD do innych metod leczenia menopauzy, posłużyli się jedynie placebo.

Tong i jej koledzy napisali w swoim raporcie, że tradycyjne chińskie leki przeciw objawom menopauzy regulują funkcjonowanie organizmu, a wcześniejsze badania wykazały, że EXD ma działanie przeciwutleniające oraz regulujące gospodarkę hormonalną.

Zioła Er Xian są dostępne online, cena to około 30 dolarów za 42 pakietów dwugramowych. Jednak skład chemiczny może być różny w zależności od dostawcy oraz partii herbaty.

Jednak dr Alan Bensoussan, dyrektor Centre for Complementary Medicine Research na University of Western Sydney, który nie był zaangażowany w badania, zauważył, że jak dotąd naukowcy nie zgłosili dokładnego składu chemicznego tej formuły. Jej składu możemy więc tylko domniemywać, a to sprawia, że odtworzenie tych badań w celach porównawczych jest całkowicie niemożliwe.


Komentarze do: Chińskie zioła mogą zmniejszyć uderzenia gorąca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz