Szukaj

Bóle stopy: proste ćwiczenie rozciągające przeciwko zapaleniu powięzi podeszwy

Podziel się
Komentarze0

Ludzie, którzy cierpią na zapalenie powięzi podeszwy stopy, mogą sobie ulżyć w bardzo szybki i prosty sposób w przypadku bólu stopy, wykonując łatwe ćwiczenie rozciągające, według niemieckiego badania. Badanie to przeprowadzone na 102 osobach, którzy cierpieli z powodu bólów związanych z zapaleniem powięzi podeszwowej od przynajmniej 6 tygodni.Przez 8 tygodni, połowa uczestników praktykowała ćwiczenie rozciągające 3 razy dziennie, a druga grupa była poddana leczeniu ultradźwiękami 3 razy w tygodniu. Badacze ocenili, przy pomocy kwestionariusza, rezultaty rozciągania oraz terapii ultradźwiękami po próbie klinicznej, czyli po 2, po 4 i po 15 miesiącach.

Po dwóch miesiącach, około 65% osób, które praktykowały ćwiczenie rozciągające, zaobserwowały u siebie poprawę stanu zdrowia, w porównaniu do 29% wśród tych, którzy zostali poddani leczeniu ultradźwiękami. Te same rezultaty zasygnalizowano po 4 miesiącach, ale różnica nie była znacząca między obydwiema grupami po 15 miesiąch od badania.


Wśród uczestników terapii ultradźwiękami, 38 osób uciekło się do pomocy leków, aby ulżyć sobie w bólach po 8 tygodniach po leczeniu, w porównaniu do jedynie 15 pacjentów z pierwszej grupy.

Autorzy podsumowują, iż bardziej korzystne dla pacjentów byłoby, gdyby nauczyli się jak dobrze wykonywać to ćwiczenie rozciągające na codzień, aby uniknąć terapii o wiele droższych i bardziej inwazyjnych.

Ćwiczenie rozciągające na zapalenie powięzi podeszwy stopy

Ćwiczenie rozciągające jest praktykowane w pozycji siedzącej. Kładziemy bolącą stopę na kolano drugiej nogi. Ćwiczenie polega na uchwyceniu dużego palucha u podstawy, uniesieniu go do góry, na 10 sekund. Aby upewnić się, że powięź podeszwowa jest dobrze napięta, sprawdzamy to dotykając ją kciukiem. Rozciąganie powtarzamy od 10 do 20 razy w jednej sesji, 3 razy dziennie.

Komentarze do: Bóle stopy: proste ćwiczenie rozciągające przeciwko zapaleniu powięzi podeszwy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz