Szukaj

Artroza kolana: woda z cukrem na ratunek

Podziel się
Komentarze0

Artroza kolana dotyka ok. 20% - 30% ludzi starszych, w wieku od 60 do 70 lat. Jest to pierwsza przyczyna przewlekłego zniedołężnienia funkcjonalnego w krajach rozwiniętych. Aby leczyć ból wywoływany przez artrozę kolana, amerykański zespół naukowy z University of Wisconsin wpadł na niecodzienny pomysł: zastrzyki ze słodkiego roztworu bezpośrednio w kolana pacjentów biorących udział w badaniu.Roztwór składa się w 75% z wody i w 10 – 25% z dekstrozy, czyli postaci cukru.

Terapia ta, określana mianem proloterapii, działa stymulując zapalenie w kolanie oraz odpowiedź naturalną ciała, która oznacza reparację wiązadeł.

Naukowcy piszą: - Konkretnie chodzi o to, że wstrzykujemy w kolano roztwór cukru, aby wygenerować zapalenie miejscowe i stymulować naturalne wyzdrowienie. Użyliśmy dekstrozy, ponieważ nie jest droga, można ją łatwo dostać i generuje słabe zapalenie.


Rezultaty tego doświadczenia właśnie zostały opublikowane w Annales de la medecine familiale.

Pokazują, że rok po rozpoczęciu badania, pacjenci, którzy otrzymali zastrzyk z roztworu dekstrozy, doświadczali o wiele mniejszych bólów w kolanie podczas wykonywania codziennych czynności (wchodzenie po schodach, wkładanie skarpetek, wsiadanie do samochodu...) niż pacjenci, którzy w ramach grupy kontrolnej otrzymali roztwór solny.

Komentarze do: Artroza kolana: woda z cukrem na ratunek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz