Szukaj

Ból pleców: twój mózg wie, czy to chroniczne!

Podziel się
Komentarze0

Badanie kierowane przez naukowców z Northwestern University w Chicago sugeruje, że chroniczny ból „jest w głowie”. Artykuł na ten temat opublikowano w magazynie Pain.Naukowcy wykazują w nim, że niektóre zmiany w strukturze mózgu pozwalają zidentyfikować osoby, które będą bardziej podatne na przewlekłe bóle, a także te, które szybciej wrócą do siebie po zranieniu.

Aby dojść do tych wniosków, uczeni przeprowadzili badanie MRI mózgów 46 uczestników cierpiących na ból pleców w wyniku urazu.

Następnie obserwowali ich przez rok, regularnie oceniając poziomy bólu. Pod koniec obserwacji połowa pacjentów powróciła do dawnej formy, a druga połowa w dalszym ciągu odczuwała regularne bóle.


Naukowcy przestudiowali skany mózgów uczestników i odkryli dzięki temu znaczące różnice w istocie białej (tkanka centralnego układu nerwowego, przewodząca impulsy nerwowe) między tymi dwiema grupami chorych.

Prof. Vania Apkarian, kierujący tym badaniem, mówi: - Wydaje się, że odkryliśmy w mózgu anatomiczny marker bólu. Marker ten leży wzdłuż włókien nerwowych składających się na istotę białą.

Objętość i długość tych włókien, nazywanych aksonami, zmniejsza się wraz z wiekiem. Skany MRI ukazały jednak, że osoba cierpiąca na ból chroniczny ma długość aksonów identyczną z aksonami osoby starszej od niej o 40 – 50 lat.

Autorzy badania mają zamiar kontynuować swoje prace w tym duchu, aby przekonać się, czy zarejestrowana różnica pojawia się dopiero wtedy, kiedy pojawia się ból, czy też jest obecna o wiele wcześniej, zanim dana osoba doświadczy cierpienia po raz pierwszy.

Komentarze do: Ból pleców: twój mózg wie, czy to chroniczne!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz