Szukaj

Bierne palenie degraduje pamięć

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania wskazują, że palenie może mieć więcej negatywnych efektów zdrowotnych niż tylko uszkodzenie układu oddechowego. Zespół badawczy Northumbria University odkrył, że palacze narażeni są na problemy z pamięcią, szczególnie pamięcią prospektywną, czyli odpowiedzialną za plany i zamiary jednostki, jak donoszą wyniki badań opublikowane w piśmie Addiction.Badania te zostały przeprowadzone na grupie 27 osób dorosłych w wieku od 18 do 30 lat, które są regularnie narażone na bierne palenie, na identycznej liczebnie i wiekowo grupie, której członkowie są czynnymi palaczami oraz na 29-osobowym zespole, z którego nikt nie ma kontaktu z dymem tytoniowym.


Testy pamięci pokazały jasno, że ostatnia grupa miała zdecydowaną przewagę nad pierwszymi dwiema.

Powiązanie palenia czynnego i biernego z kłopotami z pamięcią i mózgiem nie jest już dziś niczym odkrywczym - w ubiegłym roku grupa badawcza z Harvardu wskazała związek biernego palenia u dzieci z ryzykiem wystąpienia u nich zespołu ADHD, trudności w nauce i problemów wychowawczych.

Badacze Northumbia University zgodnie twierdzą, że zaprzestanie palenia objawia się między innymi znaczną poprawą pamięci.

Komentarze do: Bierne palenie degraduje pamięć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz