Szukaj

Badacze ujawnili genetyczny sekret tych, którzy śpią niewiele

Podziel się
Komentarze0

Europejski zespół badaczy odkrył właśnie gen zdolny do kontrolowania naszej długości snu. Gen ten może wyjaśniać dlaczego niektóre osoby potrzebują zaledwie kilku godzin snu w nocy, a inni mogą spać przez pół doby. Lekarze generalnie zalecają co najmniej od 7 do 8 godzin snu na noc. Ale zegar biologiczny jest inny dla każdego z nas.Dlatego też, niektórzy potrzebują minimalnie 10 godzin snu, jeśli nie chcą być zmęczeni, podczas gdy innym wystarczy zaledwie 4 godziny snu, aby czuć się w pełni formy.

Bardzo stary gen ABCC9

Różnicy tej badacze długo nie mogli wyjaśnić, a przynajmniej aż do tej pory. W rzeczywistości, zespół naukowców, którymi kierowała pani doktor Karla Allebrandt z uniwersytetu Ludwig Maximilians University w Monachium w Niemczech, odkrył pewien ślad, który mógłby wyjaśnić to zjawisko.

Chodzi tutaj o gen, który kontroluje długość naszego snu. Aby dotrzeć do takich rezultatów, badacze przeprowadzili szerokie badanie na 4 000 osobach, pochodzących z siedmiu krajów europejskich. Badani zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariusza na temat swoich przyzwyczajeń dotyczących snu.


Następnie, naukowcy przeanalizowali ich odpowiedzi. Równocześnie, badacze przestudiowali genomy pacjentów, a bardziej szczegółowo – ściśle określony gen, nazwany ABCC9. Gen ten jest związany z ryzykiem choroby serca oraz cukrzycy.

Okazuje się również, że gen ABCC9 jest również w stanie zredukować długość naszego snu. A bardziej dokładnie, to jedna z jego wersji ma mieć taką właściowość.

Porównując rezultaty z kwestionariusza oraz genomy uczestników, badacze spostrzegli, że ci, którzy posiadali dwie kopie pewnego wariantu tego genu, mieli zdecydowanie krótsze okresy snu niż ci, którzy posiadali dwie kopie innego wariantu.

Mechnizm działania genu podobny u wielu gatunków?

Wnioski te zostały również potwierdzone u muszki drozofila. Gen ABCC9 jest starym genem z punktu widzenia ewolucji, biorąc pod uwagę to, że podobny gen jest również u muszki drozofila. Muszki te również prezentują podobne zachowania odnośnie snu.

Kiedy zablokowaliśmy funkjonowanie odpowiednika genu ABCC9 w systemie nerwowym muszki, długość snu w nocy zdecydowanie została skrócona, wyjaśnia pani doktor Karla Allebrandt.

Współautor tego badania, Till Roenneberg skomentował ze swej strony: jest do dla nas bardzo zachęcające stwierdzenie, widzieć, iż gen ABCC9 wpływa również na okres snu w nocy u muszek. Mówi to nam, że kontrola genetyczna długości snu może być oparta na podobnych mechanizmach u wielu bardzo różnych gatunków.

Komentarze do: Badacze ujawnili genetyczny sekret tych, którzy śpią niewiele

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz